Eddig valahogy elkerülte az ózonlyukakat jellemzően kimutatni/megjósolni képes klímamodellek és így a kutatók figyelmét is.

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Player Google News oldalán is! Foci-vb 2026
Kövesd velünk a vb legfontosabb pillanatait!
Komoly globális aggodalomra adhat okot az a most felfedezett ózonlyuk, amit a trópusok felett érzékeltek a kutatók, ugyanis nemcsak soha nem záródik be – azaz az év 365 napján nyitva van –, de nagyjából hétszer nagyobb az Antarktisz felett találhatónál, ami ráadásul szezonális ciklusú.

Mindez már külön-külön is necces, nemhogy így együtt. Főleg, hogy az érintett régióban rengeteg ember van kitéve a fokozott sugárzásnak – a Föld népességének nagyjából fele lakik ebben a zónában –, amivel bizonyítottan együtt jár a megbetegedések (pl.: bőrrák, szürkehályog) kockázatának növekedése is. A probléma ugyanakkor nemcsak az embert érinti közvetlenül, ugyanis „csökkenti a mezőgazdasági termelékenységet is, és negatívan hat az érzékeny vízi élőlényekre és ökoszisztémákra”– hívja fel rá a figyelmet a tanulmány szerzője és a Waterloo Egyetem kutatója, Qing-Bin Lu.

A légkörben lévő ózon elnyeli a Napból érkező ártalmas, ibolyántúli sugarakat. Ózon hiányában erős, az élő sejteket károsító napsugárzás éri a Földet.

A szakértők szerint már a 1980-as évek óta létezik ez az ózonlyuk, de valahogy eddig elkerülte az ózonlyukakat jellemzően kimutatni/megjósolni képes klímamodellek és így a kutatók figyelmét is.

(Forrás: IFL Science, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Itt állíthatod be, hogy a Player az elsők között legyen a Google keresőben
Támogatott és ajánlott tartalmaink

A meccsnézés utáni rendrakást erre az ügyes takarítógépre bíztuk

A Leica-kamerás csúcstelefon, ami az utazók legújabb kedvence lesz

A Hold körüli infrastruktúra egyik alapkövét rakhatja le egy magyar vállalat

További cikkeink a témában
A Player kérdése: Szerinted melyik válogatott lesz a világbajnok?
31% Argentína
21% Franciaország
16% Spanyolország
8% Anglia
5% Brazília
19% Egy másik válogatott