Nincs lapátja, nincs benne semmilyen mechanika, csendes, egyszerű és termeli az áramot. Ehhez képest ki bánja, hogy roppant hülyén néz ki.
Ide sem írjuk, mihez hasonlítják a kocsonyaként remegő obeliszket, a Vortex szélerőművét. Hát nem éppen kocsonyaként remegő obeliszkhez:
Hanem a szerkezet nem ezért érdekes: a hagyományos szélturbinákkal ellentétben csendes, nem veszélyes a madarakra, és jóval egyszerűbb. Nincsenek lapátjai, nincs benne forgó alkatrész vagy bármilyen mechanika, egyszerűen csak a külső burok mozog egy szilárd belső oszlop körül, ezzel termel áramot.
Mindössze 2,5 méter magas, és a fentieknek köszönhetően nem kell hozzá olaj, alacsony a karbantartási igénye, hosszú az élettartama és kevés helyet foglal.
Az ötletet az amerikai Tacoma híd összeomlása adta a spanyol Vortex Bladeless startupnak – legalábbis ezt állítja a minden videóban kajánul mosolygó ötletgazda, David Yanez.
Bár az alapelvek roppant egyszerűek, magát a működő „széloszlopot” nem volt könnyű kifejleszteni, többek között mert a folyamat elején semmilyen lapátmentes szélerőmű nem volt, csak a fizika tankönyvek példáira hagyatkozhattak. Végül állami és EU-s forrásokból tovább tudtak kísérletezni, saját szélcsatornát építettek, és a kezdeti alacsony energiatermelést is feljebb tornázták.
Yanez szerint a Vortex ideális volna családi házakra, a nappali napelemes termelést éjszaka kiegészítve meg is oldaná az energiaellátást. Ugyanakkor kaptak egy felkérést Szaúd-Arábiából is, ahol a most épülő, máris világhírű NEOM projekt számára fejlesztenek egy nagyobb, 7-8 méter magas változatot.
(Forrás, Guardian, DW, Vortex, fotók, ábra: Vortex)
Ez is érdekelhet: