Szomorú, nagyon.

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Player Google News oldalán is! Foci-vb 2026
Kövesd velünk a vb legfontosabb pillanatait!

Brazil kutatók 1987 óta mérik a délkelet-brazíliai Minas Gerais 32 lombhullató, félig lombhullató és örökzöld erdőségek szén-dioxid-elnyelését és a szén-dioxid-kibocsátását, most pedig 33 év adatait összeegezve arra jutottak, hogy

Brazília erdőségeinek, köztük a trópusi erdőknek egy része hamarosan szénelnyelőből szénkibocsátóvá válik, mivel a térségben emelkedik a hőmérséklet és folytatódik az erdők felégetése.

Adataikból kiderült, hogy a tanulmányozott térségekben 2020-ban 2,6%-kal kevesebb szenet nyeltek el az erdők 2020-ban, mint 1987-ben. Ugyanezen időszakban a térségben mintegy 3,4%-kal több szén-dioxidot bocsátottak ki.

Az elnyelés és a kibocsátás teljes mennyiségét tekintve megállapították, hogy ma már a térség több szén-dioxidot bocsát ki a légkörbe, mint amennyit elnyel.

A kutatók szerint a problémára van megoldás: még a globális felmelegedés ellenére is lehetséges visszafordítani a folyamatot, ha megváltoztatják a földdel, erdőkkel való gazdálkodás módját. Ugyanakkor azt is megjegyezték, hogy a globális felmelegedés visszafordítását célzó erőfeszítések is segíthetnek e téren, valamint arra is felhívták a figyelmet, hogy ha ezek a változások nem valósulnak meg, még több erdő válik szén-dioxid-kibocsátóvá, köztük az Amazonas-medence esőerdői.

Azért van, aminek ezzel kapcsolatban lehet örülni:

(Forrás: Phys.org, MTI, fotó: Getty Images)

Itt állíthatod be, hogy a Player az elsők között legyen a Google keresőben
Támogatott és ajánlott tartalmaink

A meccsnézés utáni rendrakást erre az ügyes takarítógépre bíztuk

A Leica-kamerás csúcstelefon, ami az utazók legújabb kedvence lesz

A Hold körüli infrastruktúra egyik alapkövét rakhatja le egy magyar vállalat

További cikkeink a témában
A Player kérdése: Szerinted melyik válogatott lesz a világbajnok?
32% Argentína
21% Franciaország
16% Spanyolország
8% Anglia
5% Brazília
18% Egy másik válogatott