A világ tíz legmagasabb hegycsúcsa közül nyolc ebben az országban található, szóval muszáj megnézni.

Nepál főként a Himalájában fekvő, tengertől elzárt ország Dél-Ázsiában, melynek egy része átnyúlik az Indo-Gangeszi-síkságra is. Területileg másfélszer akkora, mint Magyarország, vertikális kiterjedésben pedig a második legnagyobb a világon. Nepál területének alig tizenhét százalékát alkotja síkság.

A síkság mellett az alacsonyabb hegységből (1000–4000 méter magas hegyek) áll, ahol például a Katmandu-völgy is fekszik, amely az ország legtermékenyebb és legvárosiasabb területe. A magashegység pedig, amely a Himalája része, Nepál északi részén emelkedik. Ebben a hegységben találhatók a világ legmagasabb hegyei, köztük is legmagasabb, a 8850 méter magas Mount Everest (Csomolungma).

A Csomolungma a csúcs.
A világ tíz legmagasabb hegye közül nyolc Nepál területén található: Csomolungma, Lhoce, Makalu, Cso-Oju, Kancsendzönga, Dhaulagiri, Annapurna, Manaszlu.
A világ legmagasabb pontjának három neve is van: Mount Everest, Csomolungma és Szágarmantha. A hegy 8848,86 m magas és a csúcsán halad át Kína és Nepál határvonala. A Csomolungma név tibeti eredetű, jelentése „a Föld istenasszonya”, míg a nepáli Szágarmantha jelentése „a mennyország csúcsa”.
Katmandu Nepál fővárosa és egyben legnépesebb városa is, az elővárosokkal együtt másfél millióan élnek itt. Nevének jelentése: fatemplom. A város 1300 m magasan fekszik, a Katmandu-völgyben. A világ egyik legrégebbi, folyamatosan lakott helye.
A Katmandu-völgy az ország legtermékenyebb és legvárosiasabb területe. Ázsia ősi civilizációinak találkozási pontja. A területen közel 130 fontos történelmi emlék, hindu és buddhista zarándok hely található.
Pokhara az ország középső részén, Katmandutól 200 km-re északnyugatra fekszik. Lakossága 255 ezer fő, ezzel az ország második legnagyobb városa. Egy völgy mélyén, kb. 900 méter magasságban fekszik, ami errefelé viszonylag alacsonynak számít, így a klímája elég meleg ahhoz, hogy a környező vidéken rizst, kávét és citrusféléket termesszenek.
Ő például egy rizsterasz Ghandruk falu mellett, az Annapurna-hegység lábánál.
Bhaktapur városban vezetett a régi kereskedelmi út Tibetbe, amely hozzájárult a település fejlődéséhez. Pátannal együtt történelmileg önálló albirodalmak fővárosai voltak, napjainkra azonban Katmanduval együtt egyetlen nagyvárossá olvadtak össze. A város Durbar tere a kulturális világörökség része, itt található a régi királyi palota.
A Baudhanáth egy buddhista sztúpa a Katmandu-völgyben, amely UNESCO világörökségi helyszín. A hatalmas mandalája miatt a világ egyik legnagyobb sztúpájának számít - 36 méter magas.
A Csitván Nemzeti Park az úgynevezett Belső-Tarai területén fekszik, a világörökség része. Ez az ország első nemzeti parkja. A Csitván vegetációtípusainak széles skálája több mint 700 vadfajnak, számtalan lepke- és rovarfajnak, valamint 68 emlősfajnak ad otthont.
A Fewa-tó egy édesvízű tó a Pokhara-völgyben. A tó vízfolyásos, de gát szabályozza a vízkészleteket, ezért a tó féltermészetes édesvízű tónak minősül. Ez a látvány a csónakokkal meg egészen pazar.
Lumbini egy buddhista zarándokhely közel az indiai határhoz. Állítólag ezen helyen született Sziddhártha, aki később Gautama Buddha néven indította el a buddhista tanításokat. Sőt Buddha itt is élt 29 éves koráig. Lumbini a négy legfőbb zarándokhelyek egyike.
Pátan a Katmandu-völgy legrégebbi városa, története több mint 2300 évre nyúlik vissza. Elsősorban buddhista templomvárosként ismert, de vannak hindu és muszlim épületei is.
A nepáli zászló.

Ez is érdekelhet:

Egy csatornát és a korrupciót is erről az országról nevezték el: az egzotikus Panama

Közép-Amerika legdélebbi országa arról híres, hogy évente közel 15 ezer hajó kel át rajta, a világ egyik legfontosabb kereskedelmi országa. De azt tudtad, hogy Panama emellett gyönyörű is?

A hét célpontja-sorozat

(Fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Tegyél egy futóedzőt a fa alá!

Retrokvíz: felismered, hol készültek ezek a fotók a 80-as években?

Kék és zöld tó is van ebben a kráterben az Azori-szigeteken

További cikkeink a témában