Nemcsak a madarak okozhatnak súlyos veszélyhelyzetet a repülőgépen, hanem néha egészen különleges állatok is.

A sok millió légi utas között időnként vannak, akik nem tartják be a rájuk vonatkozó szabályokat. Az okok különbözőek – ittasság, dühkitörés, bármi –, ami viszont általában azonos, az a renitens utasok faja: a Homo sapiens sapiens.

Balhé 10 ezer méter magasan: így fékezik meg az őrjöngő utasokat a repülőgépeken

Tudtad, hogy a légiutas-kísérők már a beszállításkor kiválasztják azokat az utasokat, akik baj esetén segíthetnek nekik?

De nem mindig az emberekkel van baj, időnként különféle állatok is tudnak komoly meglepetést, sőt, akár életveszélyt is okozni a repülőgépek személyzetének és a földi kiszolgálóknak.

Kígyó a futóműgondolában, megriadt macska a pilótafülkében, fészkelő madarak a segédhajtóműben, rovarok a külső érzékelőkben – ezek mind megtörtént esetek.

A Covid-járvány miatt drasztikusan visszaesett a légi forgalom, több mint tízezer repülőgép maradt hónapokig a földön, sokszor sivatagi környezetben. Mielőtt újra felszállnak, nemcsak műszaki szempontból kell alapos vizsgálatnak és mindenre kiterjedő javításnak alávetni a gépeket, hanem a megbújt állatokra is figyelni kell.

Mi történik a járvány miatt hosszú időre a földön maradt gépekkel?

Egyre több repülőgép vesztegel a reptereken. Hova teszik őket? Hogyan kell védeni egy több tízmilliárd forint értékű utasszállítót?

És akkor még ott vannak a már említett Homo sapiens sapiens állatai által okozott problémák: szolgálati kutya utazhat legálisan a fedélzeten, de előfordult, hogy a hasmenése miatt fizető utasok lettek rosszul, tavalyig pedig akár leguánt, pávát vagy pónilovat is fel lehetett vinni a repülőre, ha a gazdája érzelmi támogatásra szorult (vagy legalábbis ezt állította). A Légiközlekedési Kulturális Központ videójában sok állati történet elhangzik még a fedélzetről és a hangárból.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Az ország egyik legjobb kastélyszállója volt, de a pusztulás útjára lépett

Van egy sziget, ami madártávlatból pont úgy néz ki, mint egy ujjlenyomat

További cikkeink a témában