Hotelbejárás és a múlt mélységei az Astoria Szállóban.

Ötven éve alapították a Danubius Hotelst, és ebből az alkalomból számtalan ötlettel állt elő a vendégei és a dolgozói számára is. Az egyik ilyen az Astoria Szállóba szervezett „Nem hisztéria! Astoria!” séta, amit a városi sétákban profi hosszúlépés.járunk? vezet.

Egy ilyen épületbejáráson vettünk részt mi is a szállodában, ahol az elmúlt fél évszázadban három magyarországnyi ember szállt meg, de történetből is szinte végtelen van a patinás falak közt.

Már csak azért is, mert az épület eredetileg 1914. március 14-én, a háború előestéjén nyílt meg, az Amerikából hazatért Gellér Mihállyal. A hotel az egyik legnépszerűbb szálló volt a kezdetektől, szinte egymásnak adták a kilincset a Pestre érkezők, így szinte természetes, hogy része lett a történelem legnagyobb eseményeinek:

Károlyi Mihály otthona is volt, egy ideig pedig a Gestapo főhadiszállásaként üzemelt, de az oroszok és az amerikaiak is elfoglalták.

Kádár idején a titkosszolgálat álcázott lehallgató- és képrögzítő-berendezéseket helyezett el a hotel szobáiban, hogy megfigyelhessék a külföldi állampolgárokat. Ez már a múlt, manapság inkább a felújításokat említhetjük, legutóbb például a Magyar utcai oldalon lévő szobákat igazították a 21. századi normákhoz.

Ha tehát a hosszúlépéssel bejárjuk a szállodát, akkor Budapest és az ország történetéről, különös alakjairól is sokat hallhatunk, és megnézhetjük a város közepét olyan helyekről, ahonnan amúgy talán soha – hacsak nem lakik éppen az Astoriánál ismerős.

Apropó: azt tudtad, hogy mint hely, nem létezik Astoria? Semmilyen közterület nem viseli ezt a nevet, mégis van ilyen megálló, és hivatkozunk rá: „Találkozzunk az Astoriánál!”

A jubileumi aktivitás része az elmúlt évtizedek legnépszerűbb fogásainak visszahozása. Júliusban a sűrű balatoni halászlé kerül az étlapra, majd a Budapest bélszín, de lesz ismét Gellért tekercs is.

Nemcsak az Astoriában, de a DH több szállodájában is lesznek majd programok, és nemcsak a vendégeknek, de a munkatársaknak is, akik az évforduló alkalmából maguk is kicsit vendégek lesznek, így kaphatnak masszázst, választhatnak az étlapról, ezzel is megköszönik nekik az elmúlt évtizedeket.

A szállodalánc ezen kívül bemutatja a leghíresebb forgatási helyszíneket, a külföldi szállóvendég sztárok sztorijait is megosztja, és az Astorián kívül más hotelekben is tart majd hosszúlépés bejárásokat.

Egy hotel, két tervező, három épületrész

Az Astoria Szálló – Budapest egyik legrégebbi, eredeti formáját őrző, ikonikus szállodája – 1996 óta tartozik a DH-hoz. Valójában három épületrészből áll, amit két építész tervezett. A Kossuth Lajos utca felőli homlokzaton láthatóan elválik az épület, eltérnek az ablakközök oszlopdíszei, az ablakok fölötti díszítmények és a franciaerkélyek is. A szálloda a nevét a híres New York-i Astor St. Regis hotel után kapta, amely az Astor család első szállója volt. A budapesti szálló névadója Gellér Mihály, a szálloda üzemeltetője és első igazgatója, aki korábban pont Astor St. Regis vezetője volt.

(Fotók: Noguchi & Peters)

Ez is érdekelhet:

Zenével, ízekkel, látvánnyal és hangulattal is elvarázsol a Hard Rock Hotel Budapest

Szuperintenzív élmény betérni a Hard Rock Hotel Budapestbe: egyszerre gasztrokaland, design trip és rock-pop múzeum, ahol mindig szól a zene, mindegy egy és egy minden.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Tegyél egy futóedzőt a fa alá!

Retrokvíz: felismered, hol készültek ezek a fotók a 80-as években?

Kék és zöld tó is van ebben a kráterben az Azori-szigeteken

További cikkeink a témában