A kutatóknak sikerült nagyrészt feltérképezniük a várost, ami az ókori mezopotámiai Mitanni Birodalom fontos központja lehetett.

Mintegy 3400 évvel ezelőtt a Tigris-folyó partján feküdhetett az a város, amelynek a maradványait egy német és kurd régészekből álló csoport tárta fel. A település maradványai a moszuli víztározóból kerültek elő, miután az év elején az Irakban pusztító súlyos aszály miatt leapadt a vízszint.

A kutatóknak sikerült nagyrészt feltérképezniük a várost, amelyben egy jókora, 2000 négyzetméteres palota és több nagy épület, köztük egy hatalmas raktár is állt. A palota maradványait már 2010-ben felfedezték, és 2018-ban pedig egy újabb aszályos időszak során fel is tárták, a többi épületet azonban csak most sikerült. A régészeti helyszín konzerválása érdekében a feltárt épületeket teljesen beborították szorosan illeszkedő műanyag fóliával, és kaviccsal fedték le, hogy ne károsítsa a visszatérő víz.

A kutatók szerint a város a Kr. e. 15-13. századi ókori mezopotámiai Mitanni Birodalom fontos központja, az egykori Zakhiku lehet, amely jelenlegi elhelyezkedését illetően Irak kurdisztáni régiójában, Kemunében található.

(Forrás: CNN, Phys.org, MTI, fotó: University of Tübingen)

Ez is érdekelhet:

Az Oroszország fölött elhúzó műholdak a valaha volt legnagyobb metánszivárgást észlelték

Már öt hónapja folyamatosan szivárog a szén-dioxidnál 80-szor erősebb üvegházhatású metán a dél-oroszországi szénbányából.

Új-Zéland brutális villámtérképén alig látni Új-Zélandot

Új-Zélandot  több mint százezer villámcsapás érte június elején, vagyis rendesen „meg lett villámcsapva”.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Koreában van egy elhagyatott síparadicsom, amit az olimpia sem tudott megmenteni

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés