A kutatóknak sikerült nagyrészt feltérképezniük a várost, ami az ókori mezopotámiai Mitanni Birodalom fontos központja lehetett.
Mintegy 3400 évvel ezelőtt a Tigris-folyó partján feküdhetett az a város, amelynek a maradványait egy német és kurd régészekből álló csoport tárta fel. A település maradványai a moszuli víztározóból kerültek elő, miután az év elején az Irakban pusztító súlyos aszály miatt leapadt a vízszint.
A sprawling 3,400-year-old city emerged in Iraq after a reservoir's water level swiftly dropped due to extreme drought. https://t.co/9yvtTLnOGg
— CNN (@CNN) June 21, 2022
A kutatóknak sikerült nagyrészt feltérképezniük a várost, amelyben egy jókora, 2000 négyzetméteres palota és több nagy épület, köztük egy hatalmas raktár is állt. A palota maradványait már 2010-ben felfedezték, és 2018-ban pedig egy újabb aszályos időszak során fel is tárták, a többi épületet azonban csak most sikerült. A régészeti helyszín konzerválása érdekében a feltárt épületeket teljesen beborították szorosan illeszkedő műanyag fóliával, és kaviccsal fedték le, hogy ne károsítsa a visszatérő víz.
A kutatók szerint a város a Kr. e. 15-13. századi ókori mezopotámiai Mitanni Birodalom fontos központja, az egykori Zakhiku lehet, amely jelenlegi elhelyezkedését illetően Irak kurdisztáni régiójában, Kemunében található.
(Forrás: CNN, Phys.org, MTI, fotó: University of Tübingen)
Ez is érdekelhet: