Most a legendás Forte film- és fotópapírgyár nézünk be a Városi Gorillák segítségével. Ígérjük, nagy élmény lesz!

Tizenhét éve, hogy bezárt a híres váci gyár, ami több évtizeden át egyedüliként uralta itthon a fotokémiai ipart. A rendszerváltás után azonban hanyatlani kezdett, a 2007-es évet már 200 millió forintos veszteséggel zárta.

A Forte története Kodakként indult, az amerikai cég angol leányvállalata fotókémiai gyár építését kezdte meg 1913-ban Vácon, a termelés viszont csak 1922-ben indult el. A II. világháború első évében az angol vezetőség elhagyta a gyárat, amit 1944-ben hadiüzemmé minősítettek át.

1947-ben a Kodak eladta a váci gyárat a Magyar Általános Hitelbanknak, aztán 1948 elején a vállalatot államosították. A gyár a Forte Fotokémiai Ipar Vállalat nevet vette fel. Ekkor kilencvenheten dolgoztak a gyárban, és először Portura papírt termeltek, havi 30 ezer négyzetmétert gyártottak.

1951-ben viszont felépült a filmüzem, a fotópapír mellett beindult a filmek és fotólemezek gyártása is.

A cég 1992-ben az állami tulajdonú vállalatok privatizálásakor részvénytársasággá alakult át. Ekkor vette fel a Forte Fotokémiai Rt. nevet. 2006-ban a cég 150-200 milliós mínuszt termelt, 2007 februárban leállt a termelés.

A fekete-fehér fotózáshoz filmeket, fotópapírokat és egyéb eszközöket gyártó vegyipari cég összes dolgozója az utcára került.

A Fortepan fényképgyűjtemény online archívum a nevét az egykori váci Forte gyár által gyártott Fortepan filmről kapta.

Ez is érdekelhet:

Az art deco stílusú budai erőmű, ahol az egész Csernobil sorozatot leforgathatták volna

A Kelenföldi Erőmű egy igazi legenda, de nem mindig kezeljük a helyén. Az art deco egyik mesterműve az erőmű, mégis horror-, akció-, és sci-fi filmek főszereplője.

Mi az a monumentális betontömb a Dunakanyarban?

Európa leglassúbb hotelépítkezése. Mutatjuk a Hilton szellemhotelt.

(Fotó: Városi Gorillák)

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában