Egy lengyel falu lakó görbe erdőt ültettek közel száz éve, de hogy hogyan és miért, azt már sajnos nincs kitől megkérdezni.
Igazi turistalátványosság Lengyelország észak-nyugati részén, Nowe Czarnowo település mellett a görbe erdő (Krzywy Las), ami pontosan az, aminek a neve mutatja: egy meggörbült törzsű fákból álló fenyőliget.
A görbe erdő krónikájában van még egy csavar: igazából senki sem tudja, miért ilyenek a fák.
Amit tudunk, hogy Nowe Czarnowo lakói a múlt század 30-as éveiben mintegy négyszáz fenyőfát telepítettek a közeli erdőbe. Ahogy felcseperedtek, a törzseik egy jókora ívben meggörbültek közvetlenül a talajszint felett, majd onnan egyenesen az ég felé nőttek tovább.
Feltételezések szerint a görbület emberi beavatkozás eredménye, de valójában senki sem tudja pontosan, hogyan csinálták, és egyáltalán miért. És nincs is kitől megkérdezni, miután a település elpusztult a második világháborúban, majd csak az 1970-es években népesítették be újra.
Elméletek mindenesetre vannak, az egyik kézenfekvő teória szerint bútor- vagy hajókészítéshez görbítették meg a fákat. Annyit mindenesetre tudunk, hogy zsenge korban bizonyos fafajták elég jól hajlíthatóak, alakíthatóak.
(Fejléckép: Rzuwig, Wikipedia Commons, CC BY-SA 3.0)
Ez is érdekelhet: