Egy mém szerint Simabara város csatornái kristálytiszták, olyannyira, hogy koi halak úszkálnak bennük. De vajon tényleg így van?
Időről időre elénk kerül egy mém, ami azt állítja, hogy Japánban, azon belül is Simabara városában kristálytiszta víz folyik a csatornában, olyannyira, hogy még koi pontyok is úszkálnak bennük. Egy netes hős utánajárt, mi igaz ebből: egyrészt odautazott, másrészt beszélt helyiekkel, harmadrészt megnézett sok (információ és víz) forrást.
Az eredmény? Nos, félig-meddig igaz csak a sztori. Valójában egy 1978-ban indított revitalizációs program keretében telepítették a koi halakat egy külön működő csatornarendszerbe, azóta persze turistalátványosságnak számítanak.
Ezt leszámítva viszont sokféle csatornarendszer létezik, van, amelyiket öntözésre, és olyan is, amelyiket vízelvezetésre használják. Összességében sokszor valóban tiszta még a csatornavíz is, Simabara város esetében azonban egy teljesen külön hálózattal játszottak rá a közönségcsalogató programra. Ennek az eredete azonban sokkal régebbre nyúlik vissza: az Unzen-vulkán 1792-es kitörését követően két nagy erejű földrengés is történt, a hegy déli oldala részben beomlott, a földcsuszamlás átgázolt a városon, majd az Ariake-öbölben cunamit okozott.
A földcsuszamlás után számos helyről forrásvíz tört elő a talajból, számos helyen ma is szabad szemmel látható, ahogy bugyog fel a víz a talajból. Ezt a vizet – amiből több helyen inni is lehet – használják koiponty-úsztatónak.
Mondjuk az is nagy szó, hogy 1978 óta működik a program, elvégre az esőzések, egyéb természeti jelenségek, meg persze az emberi tevékenység simán ellehetetleníthette volna a halak életét a városi akváriumban.
(Borítókép: Life Where I'm From/YouTube)
Ez is érdekelhet: