Ami az Egyesült Államokban már mindennaposnak számít, az hamarosan nálunk csak egy telefon lesz. Itthon is eljött a prepperek Kánaánja, magyar vállalkozók ugyanis olyan földalatti túlélőbunkerek építésével kezdtek el foglalkozni, melyek teljes létfenntartó modullal rendelkeznek.

Alighanem mindenki látott már olyan filmet, amiben az egyik paranoiás főszereplő leválasztott egy kis területet a nappaliból, hogy titkos búvóhelyet építsen, vagy épp a Cloverfield Lane 10-t, ami konkrétan egy földalatti bunkerben játszódik, szóval tudjuk, hogy miről van szó.

Lett is ennek egy komolyabb kultúrája, a világvégét váró személyeknek külön neve is lett: a prepperek úgy élnek, hogy szerintük valamilyen katasztrófa, világvégeszerű esemény jó eséllyel bekövetkezik az életük során, és erre aktívan készülnek is. És egyre több van belőlük, pláne hogy azóta túlvagyunk (?) egy Covid-járványon is.

Az USA-ban sok ilyen bunker épült, de mostantól itthon is könnyű lesz építtetni egyet a telek sarkába, ugyanis két fiatal magyar vállalkozó összeállt és megtervezte a planB-t. Most egyikőjükkel, Kaposi Tamással beszélgetünk a projektről, aki nem mellesleg kiváló fotográfus is.

„Mostanában az építészeti fotóknak inkább egy látványtervre kell hasonlítaniuk, mint a valóságra”

Gyönyörű fotókat és videókat készít épületekről, de ettől még nem gondolja, hogy ez művészet lenne – Kaposi Tamás avat be minket az épületfotózásba.

Honnan jött az ötlet, hogy nálunk is legyenek ilyen bunkerek, amik az USA-ban egyre népszerűbbek?

Amerikai filmekből indult az alapötlet, még régebben, valamint egyre inkább úgy láttuk, hogy már Magyarország is megérett az ilyen típusú ötletekre. Aztán a Covid-járvány sok mindent megváltoztatott az életünkben. Egyrészt senki sem számított ilyesmire, bizonytalanságban voltunk, felborultak a mindennapi dolgok – például hogy hogyan vásároljunk, hogy éljük az addigi megszokott mindennapi életünket.

Ezeken agyalva eljutottunk egy jövőkutatókhoz, valamint olyan szakemberekhez, akik – az eddigi tendenciák alapján – elmondták a jóslataikat, hogy ők miként látják a jövőnk alakulását. Több elképzelés is van, mely szerint, ha az ellátóláncok nem fognak működni, akkor mindenkinek magának kell gondoskodnia a saját túléléséről.

Mivel sokan a mai civilizált világban nem fognak tudni gondoskodni önmagukról, főleg a nagyvárosokban élők, ezért célszerű titkos tartalékokat képezni.

Ezen a vonalon elindulva, és a különböző külföldi példákat alapul véve, jött az ötlet, hogy akik szeretnének magukról ilyen formán gondoskodni, azoknak biztosítsunk erre lehetőséget.

Bár mi is tisztában vagyunk azzal, hogy egy katasztrófa bekövetkezte bizonytalan és minden bizonnyal a kormányok azon fognak dolgozni, hogy a civilizált életünk fennmaradjon, azonban mindent összegezve úgy véljük, sokaknak biztonságérzetet adhat egy B-terv.

Éreztétek, hogy növekszik a feszültség és az igény egy ilyen titkos óvóhelyre, bunkerre?

Hogy mekkora az igény a túlélő bunkerre, azt még mi is csak most térképezzük fel. Az biztos, hogy vannak, akiket foglalkoztat a kérdés, hogy egy esetleges katasztrófa esetén milyen módon tudnának túlélni.

Hova tudtok megépíteni egy ilyen objektumot és miből készül?

Családi házakhoz a kertben, a ház alá, vagy akár egy csak erre a célra fenntartott telken. Igazából szinte bárhova megépíthető, ez kizárólag a megrendelőtől függ.

Az alap vázszerkezete hegesztett acélból készül, de a helyszínen történik a végleges összeállítása, mely során még számtalan munkálatot végzünk. Ásunk, betonozunk, hegesztünk, bekötjük a gépészetet stb. Ha leegyszerűsítjük, akkor igazából egy kis lakás a föld alatt, szóval elég összetett a folyamat.

Mennyi idő alatt készül el és nagyjából mennyi pénzt kell félretenni egy bunkerre?

Megrendeléstől számított néhány hónapon belül el tud készülni, de ez sok mindentől függ.

Az alapmodell 45-50 millió forinttól elérhető, viszont ez számtalan kényelmi és biztonsági extrával bővíthető, aminek csak a fantázia szab határt.

Itt minden egyes eset egyéni, ezért az igények is egyéniek. Például lehet, hogy valaki több lejáratot szeretne, esetleg össze akarja kötni a meglévő házával, vagy akár álcázott bejáratot akar kialakítani, és még sorolhatnánk a sok-sok lehetőséget.

A fapados verzió
Az extra bunker

Mennyire kényelmes egy ilyen bunker és mekkora?

A méretét a megrendelő dönti el a helyszíni adottságok és az egyedi igények alapján. Az alap kivitel, ami maximum négy fő ellátására alkalmas nagyjából 3x5 méter alapterületű, a belmagassága pedig 2,3 méter. Ezen belül található a vizesblokk, a gépészet egy része, a konyha, a hálófülkék és a tárólók.

Hogy működik a teljes létfenntartás?

Ez a levegőellátást, a víz és az áram bekötését, valamint a szennyvíz kezelését jelenti. A levegő, villany és víz biztosítása akár több forrásból is történhet. Vegyük példának az áramot, ami beköthető a hálózatról, majd ennek meghibásodása esetén működhet napelemről, generátorról, nagy teljesítményű akkumulátorokról is.

A levegő talán az első és legfontosabb, amit egy 30 éves múltú ipari szennyvíztisztitással és légkezeléssel foglalkozó cég biztosít számunkra. Képesek vagyunk még akár a mustárgázt is kiszűrni a levegőből és újra belélegezhetővé tenni azt.

Mennyi időt tud ott tölteni egy ember, ha arra kényszerül, hogy lemeneküljön?

Amíg van víz és élelmiszertartalék, valamint a levegő nem nukleárisan szennyezett, addig akármennyit. De ha minden közmű tönkremegy és a felszíni levegő belélegezhetetlenné válik, akkor négy fő esetén úgy egy hetet. De persze ez függ attól, hogy miről hajlandó lemondani az ember és hogyan osztja be azt, amit a kabin nyújthat neki.

Szerintem az emberekben a túlélési ösztön annyira erős, hogy sok mindenen képesek változtatni, ha arra kényszerülnek. De ha valaki az egész család számára elraktározott utolsó száz liter vízzel naponta kétszer lezuhanyozik, annak nem sok jót jósolok.

Ezen kívül fontos szerepet játszik a belsőépítészet, a színek és egyéb apróságok is. Itt a klausztrofóbia okozhatja a legnagyobb kihívást az ott tartózkodónak, egy amúgy is erősen megváltozott élethelyzetben. Igyekeztünk erre is gondolni a tervezés során és számtalan dologgal tesszük elviselhetőbbé megrendelőinknek a kabinban tartózkodást, még abban az esetben is, ha gyermekekkel kényszerült a föld alá menekülni.

Bővebb információt itt talál a planB túlélőkabinokról.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Tegyél egy futóedzőt a fa alá!

Retrokvíz: felismered, hol készültek ezek a fotók a 80-as években?

Kék és zöld tó is van ebben a kráterben az Azori-szigeteken

További cikkeink a témában