Dániában az Északi-tenger partján a huszadik század elejétől fogva áll egy világítótorony, de már évtizedek óta nem tudja ellátni az eredeti funkcióját. A partszakasz eróziója miatt olyan közel került a tengerhez, hogy mostanra valószínűleg a vízbe omlott volna, ezért a derék dánok úgy döntöttek, hogy odébb tolják.

Az Északi-tenger partján, a dániai Jylland-félszigeten, Hjorring közelében található a Rubjerg Knude világítótorony, ami kedvelt turistacélpontnak számít, de egészen más okból, mint gondolnád. A története úgy kezdődött, mint sok más világítótoronyé. 1899-ben indult az építése, majd 1900. december 27-én villant fel a fénye először, az első nyolc évben gázlámpával világítottak benne.

1912-ben, nem sokkal a Rubjerg Knude világítótorony megnyitása után
1950-ben még minden tökéletesnek tűnt, javában üzemelt a világítótorony

Az elhelyezkedése akkor még jó ötletnek tűnt, a meredek Lønstrup part tetején, 60 méterrel a tengerszint felett, ugyanis innen egészen messze, 42 kilométerre látszott a fénye. A gyorsan mozgó futóhomok és a partszakasz egyre komolyabb eróziója azonban hamarosan veszélybe sodorta a világítótornyot, és a közelében található, 1250-ben épült Mårup templomot is.

A kilencvenes évekre kezdett kritikussá válni a helyzet
1995-ben egyértelműnek látszott, hogy tenni kell valamit a torony megmaradásáért
1968. augusztus 1-jén fejezte be a működését eredeti rendeltetése szerint a világítótorony,

mert addigra annyira körülvette a futóhomok, hogy már nem lehetett látni a fényét a tengerről. 1900-ban még kétszáz méterre volt a parttól, de évente másfél méterrel erodálódott az alatta lévő partfal, ezért az utóbbi időben már hat méternél is jobban megközelítette a tenger.

2004-ben már szinte teljesen betemette a homok a melléképületeket
A madártávlati képen jól látszik, hogyan omlik bele a part a tengerbe

A torony melléképületeiben kávézó és futóhomok-múzeum nyílt, és ezt ironikus módon éppen a futóhomok miatt kellett elköltöztetni 2002-ben. Az épületeket rövidesen annyira befedte a homok, hogy a nyomása alatt vészesen megrongálódtak, ezért inkább elbontották azokat.

Az elhagyatott világítótorony azonban még mindig fantasztikusan nézett ki, ezért vonzotta a turistákat.
A Rubjerg Knude világítótorony kedvelt célpontja a fotósoknak, mert ennyire látványos képeket lehet róla lőni

Mivel a számítások alapján 2023-ra, azaz mostanra a tengerbe omlott volna a világítótorony, ezért a derék dánok úgy döntöttek, hogy megmentik, és odébb tolják egy kicsit.

2019-ben a 23 méter magas torony alsó részét megerősítették, és kerekekkel szerelték fel, majd síneken tolták 70 méterrel odébb a 700 tonnás épületet, hasonlóan, mint ahogyan a frederikshavni lőportornyot is 1975-ben.

A művelet ötmillió dán koronába került, ami 700 ezer eurót jelent, és azt várják tőle, hogy a következő negyven évre ismét biztonságban lehet a világítótorony. Az egyre szélsőségesebb időjárás miatt azonban a part eróziója tovább gyorsult, ezért

könnyen lehet, hogy már csak húsz évig maradhat ezen a helyén a dániai tengerpart egyik különleges látványossága.

Mi lett a világítótorony közelében lévő templom sorsa?

Az építése idején még egy kilométerre volt tőle a part, de a kétezres évek közepére már csak kilenc méterre volt a meredek partfaltól. Heves viták folytak róla, hogy hagyják-e a természetet, hogy tegye a dolgát, vagy megpróbálják megmenteni a templomot, amit már régóta nem használtak, és a toronyhoz hasonló nevezetességnek számított.

2007-ben végül úgy döntöttek, hogy szabadtéri múzeumba helyezik át a templomot, ezért a berendezés és a tetőszerkezet is a dániai nemzeti múzeum raktárába került. Pár évvel később a nyugati falat lebontották, ezzel a templomrom drámai kilátást nyújtott a tengerre, de a következő évek súlyosbodó eróziója miatt 2016-ban végül az egész épületet le kellett bontani.

(Képek: Getty Images, Unsplash, MTI, Wikimedia Commons)

Ez is érdekelhet:

A varsói rádiótorony egy időben a világ legmagasabb építménye volt

Az egész világon a legmagasabb építménynek számított, amíg össze nem dőlt.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Tegyél egy futóedzőt a fa alá!

Retrokvíz: felismered, hol készültek ezek a fotók a 80-as években?

Kék és zöld tó is van ebben a kráterben az Azori-szigeteken

További cikkeink a témában