A hétvégén a Disney közzétette az élőszereplős A kis hableány-remake első kedvcsinálóját, melynek címszerepében Halle Bailey az egyik betétdal utolsó strófáit is elénekli, de úgy, hogy az emberen azonnal végigszalad a libabőr.

A trailer komoly megtekintéseket produkált, és még az eredeti animációs filmben a kis hableány, azaz Ariel hangját adó Jodi Benson is elismerte a Twitteren, hogy Bailey szerinte tökéletes választás volt. Ennek eldöntéséhez mi azért még megvárnánk a végleges filmet, ami csak jövő májusban érkezik a mozikba, de nagyon sokan már most ki merték jelenteni, hogy az új verzió megerőszakolta, meggyilkolta, kivégezte a gyerekkorukat.

Elképesztő nézettséget produkált A kis hableány első kedvcsinálója

A Variety brutális statisztikát közölt az élőszereplős A kis hableány első trailerének nézettségi adatairól.

A Disney klasszikus rajzfilmjében ugyanis Ariel még egy fehér bőrű, vörös hajú sellőlány volt, Bailey pedig nem az, ami miatt már a trailer megjelenése előtt is ment a hőbörgés az online fórumokon. A kedvcsináló debütálása után ismét felerősödtek az elégedetlenkedő hangok, melyek között ott vannak a rasszista véleményt megfogalmazók is szép számmal, amitől nyilván igyekszik eltávolodni az internet békésebbik része.

Most azonban olyasmi történt, ami komoly adag benzint locsolt a szerepválasztást övező diskurzusra, valaki ugyanis egy képmanipuláló algoritmus segítségével fehér bőrű, vörös hajú nőt csinált Bailey-ből, majd az így létrehozott klipet feltöltötte a Twitterre. Mielőtt a klip elterjedhetett volna, a platform cenzorai villámgyorsan felfüggesztették az illető fiókját és törölték a feltöltött klipet, ami azonban még így is pont annyi ideig hozzáférhető volt, hogy kapjon némi figyelmet.

Pillanatkép az alkotásból

A vandalibm nevű felhasználó fiókja azóta sem hozzáférhető és sokan már most a szólásszabadság elnyomását emlegetik a sztorival kapcsolatban. A történetet a nyugati sajtóban több helyütt is a rasszizmus gusztustalan megnyilvánulásaként tálalták. Ők a videó létrehozójának aljas szándékát azzal támasztják alá, hogy az illető a klipet azzal osztotta meg, hogy

„helyrehozta” A kis hableány trailerét, és nagyjából 24 óra alatt képes lesz „helyrehozni” az egész filmet is, miután az megjelenik 2023 májusában.

A helyrehozás kifejezésnél vandalibm a fix angol szót használta, ami valóban úgy hangzik, mintha az illető valami silányból akarna valami jobbat csinálni, ami nem túl szép dolog, tekintettel arra, hogy gyakorlatilag egy fekete bőrű nőt változtatott át fehér bőrűre. Igen ám, de a fix eddig is használatos kifejezés volt olyankor, amikor valaki arra használta a deepfake nevű algoritmust, hogy egy általa kedvelt színész arcára cserélje egy mozi szereplőjének arcát. Ugyanezt a szót használták akkor is, amikor az Oroszlánkirály digitálisan létrehozott karaktereinek külsejét változtatták át az eredeti rajzfilmhez hasonlatosra.

A jól ismert tanuló algoritmus seperc alatt rendbe teszi Az oroszlánkirályt is

Hiányoltad a hiperrealisztikus Az oroszlánkirályból a rajzfilmes hatást? Parancsolj!

Ebben az esetben a Twitter népe teljesen másként értelmezte a történteket. A legtöbb háborgó azonnal whitewashingot emlegetett, vagyis arra a jelenségre utalt vissza, amikor a woke mozgalom felerősödése és az érzékenyítés előtti időkben Hollywood fehér színésszel játszatott el egy fekete szerepet. A másik oldal természetesen azonnal azzal érvelt, hogy itt először blackwashing történt, vagyis egy tradicionális fehér szerepet adtak egy fekete színésznőnek, miközben az eredeti Andersen-mesében nem esik szó a sellőlány bőrszínéről.

A klipet megosztó vandalibm később kijelentette, hogy a videót nem ő, hanem egy mesterséges intelligenciával foglalkozó ismerőse készítette kizárólag oktatási célból. Az általa hivatkozott illető a TenGazillionIQ nevű felhasználó, aki a Twitter adatlapja szerint valóban mesterséges intelligenciával és számítógépes grafikákkal foglalkozik, bár az idővonala alapján nem világos, milyen érintettséggel rendelkezik az ügyben.

A klipecske háttere tehát jelenleg nem teljesen tisztázott, de az az egy biztos, hogy ha az ember nem akarja, hogy az internet haragja a fejére zúduljon, nem fog a közeljövőben egyetlen fekete színészt sem fehér bőrűre cserélni a deepfake technológia segítségével. Mi egyébként nagyon bírjuk ezeket a videókat...

... bár az is igaz, hogy az általunk preferált klipeknek nemigen van olyan kényelmetlen áthallása, mint amibe az Arielt „helyrehozó” videót közzétevő embertársunk belebukott.

(forrás: Gizmodo)

Ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Kívülről fújod a Reszkessetek, betörők!-et? Biztos? Teszteld!

Mennyire mennek az évszámok? Ebből a kvízből kiderül

Mit vegyünk karácsonyra barátainknak, rokonainknak a mesterséges intelligencia szerint?

További cikkeink a témában