Ahhoz képest, hogy bele is lehet halni a visszatartott tüsszentésbe, a férfi még olcsón megúszta.

Nem a legokosabb dolog visszatartani a tüsszentést, ugyanis ha közben a száj és az orr is zárva van, hatalmas nyomás képződik a légutakban és a tüdőben – több mint hússzorosára nőhet, mint normális esetben –, ami ha nem tud a szájon keresztül kiegyenlítődni, akár még a belső szerveket is károsíthatja. Ez nemcsak kellemetlen érzéssel járhat, de kisebb fájdalmat is okozhat, sőt akár olyan mértékű sérülést is, ami kórházi ellátást igényel.

A tüsszentés egy reflex, vagyis nem tudunk csak úgy készakarva tüsszenteni, és visszatartani is szinte lehetetlen. Természetesen van célja a tüsszentésnek: szervezetünk így igyekszik eltávolítani a légutakból a különböző szennyeződéseket, a zavaró, irritáló részecskéket.

Így járt pórul egy szénanáthában szenvedő férfi, aki vezetés közben hirtelen erős késztetést érzett a tüsszentése, ám ahelyett, hogy szabad útjára engedte volna, orrát összeszorítva és a száját becsukva elfojtotta azt. Az ennek következtében megnövekedett nyomás olyan nagy volt, hogy

a légcsövén egy 2 milliméterszer 2 milliméteres nagyságú lyuk keletkezett.

Mivel a férfinek erős fájdalmai lettek, a nyaka mindkét oldalon feldagadt, a fejét pedig nem nagyon tudta mozgatni, kórházba ment. A vizsgálat során az orvosok halk, recsegő hangot hallottak, a röntgenfelvételek pedig kimutatták, hogy úgynevezett szubkután emphysema (sebészeti tüdőtágulat) alakult ki nála, ami egy olyan állapot, amikor a levegő a bőr alatti legmélyebb szövetrétegek alatt reked. A CT-vizsgálat alapján azt is sikerült megállapítani, hogy ez a szakadás a harmadik és negyedik nyakcsigolya között alakult ki, mindemellett még a mellkasában, a tüdője közötti térben is felhalmozódott levegő – az orvosok arra a következtetésre jutottak, hogy mindez a nem szabadjára engedett tüsszentés közben fellépő nyomás számlájára írható.

A férfit nem kellett megműteni, de fájdalomcsillapítókat kapott és néhány napig kórházban tartották megfigyelés céljából. Öt héttel az eset után az újabb CT-vizsgálat már azt mutatta, hogy a szakadás teljesen begyógyult.

Nagyon ritka, hogy egy tüsszentés visszatartása ilyen jellegű sérüléseket okozzon, de a jelek szerint nem lehetetlen

Emberünk egyébként iszonyat szerencsének mondhatja magát, mert a légcsöve is elszakadhatott volna, ami halálos kimenetelű is lehet.

(Forrás: LiveScience, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Így néz ki a világ legnagyobb jéghegye egy kutatóhajóról, ami elhaladt mellette

A jéghegy igazi monstrum, Tolna és Zala megyéknél is nagyobb kiterjedésű.

Mennyi ideig kell télen járatni az autó motorját üresben, mielőtt útnak indulnánk?

Megosztó a téma, de a szakemberek csak tudják, hogy miről beszélnek.

Így nézett ki, amikor a mai Magyarországot egykor a Pannon-tenger borította

A Bakony, a Mecsek, a Tarcal-hegység és más hegységek szigetként emelkedtek ki belőle.

Támogatott és ajánlott tartalmaink