Utolsó maradványai mintegy 600 ezer éve tűntek el.

Sok-sok millió évvel ezelőtt a mai Kárpát-medence területén egy ősi tenger, a több száz méter mélységű Pannon-tenger/Pannon-tó volt. Legnagyobb kiterjedése idején területe meghaladhatta a 250 000 négyzetkilométert, ekkor a mai Magyarország szinte teljes területét is ellepte – a Bakony, a Mecsek, a Tarcal-hegység és más hegységek szigetként emelkedtek ki belőle:

A Pannon-tenger a miocén idején – a jelenlegi határok és helységnevek csak tájékoztatásul vannak feltűntetve

Mi lett vele? Mivel az idők során a jelentős ősföldrajzi változások követeztében teljesen lefűződött a Paratethys ősi tengerről, a környező hegyekben eredő és a belé torkolló folyók nemcsak lecsökkentették a sótartalmát (ami így fokozatosan édesvizűvé vált), de nagy mennyiségű üledékkel is feltöltötték, míg az utolsó maradványai a pleisztocén derekán, mintegy 600 ezer éve el nem tűntek. Nagyjából 9 millió éven át létezett – fontos megjegyezni, hogy a Balaton nem a Pannon-tenger/Pannon-tó maradványa.

(Forrás: National Geographic, MTA-MTM-ELTE Paleontológiai Kutatócsoport, Wikipédai , fotó: Wikimédia, nyitókép: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Így nézett ki a Rushmore-hegy, mielőtt belefaragták a négy amerikai elnök arcmását

Valójában nem is faragták, hanem dinamittal robbantották bele a jelenleg is látható arcokat, a munkálat pedig 450 ezer tonnányi lehasított kővel járt.

Tudtad, hogy egyetlen flippergolyónak köszönhetően nem illegális ma flipperezni New Yorkban?

Több mint harminc évre betiltották a flippert, és nem volt egyszerű bizonyítani, hogy nem szerencsejáték, de sikerült.

Van, ahol még mindig nem ért véget a II. világháború

Pedig elvileg hetvennyolc évvel vagyunk a II. világháború lezárása után.

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában