Valójában nem is faragták, hanem dinamittal robbantották bele a jelenleg is látható arcokat, a munkálat pedig 450 ezer tonnányi lehasított kővel járt.

A Mount Rushmore, avagy Rushmore-hegy az Egyesült Államok egyik legismertebb nemzeti emlékhelye. Ha a neve alapján nincs is előtted, akkor úgy biztosan beugrik, hogy ez az a (gránit)hegy, aminek oldalába négy nagy amerikai elnök – George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln és Theodore Roosevelt – arcmását vésték:

Balról jobbra haladva: Goerge Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt és Abraham Lincoln

Az egyébként 1745 méter magas Rushmore-hegy az amerikai Dél-Dakota államban található, eredetileg az őslakos lakota sziú indiánok szent helye volt. A hegy átalakítása, azaz a négy elnök arcmásának megformálásának munkálatai 1927-ben kezdődtek és 1941-ben értek véget – eredetileg így nézett ki a Rushmore-hegy, vagy ahogy az őslakosok hívták, a Tȟuŋkášila Šákpe, vagyis Hat Nagyapa nevet viselő sziklaoromzat:

Miután meghatározták a gránithegy faragási területét, a megfelelő kőzet megtalálásához több méternyi követ kellett kirobbantani a sziklából. És igazából munka nagy részét is dinamittal végezték, a részletek kidolgozásához használtak csak fúrót, aminek legfőbb oka, hogy így egyrészt könnyebben lehetett megalkotni az arcok fő vonásait, másrészt a szikla tetejéről 70-80 méteres magasságban nagyon nehéz volt a légfúróval dolgozni. A munkálatok során mintegy 450 ezer tonna követ hasítottak le a hegyről, a keletkezett törmelék pedig azóta is látványos kupacként terül el a dombormű alatt.

A teljes képekért és a nagyobb felbontásért kattints a képekre!

Az alkotás John Gutzon Borglum dán származású szobrászhoz köthető, aki nem sokkal műve befejezése előtt meghalt. A munkálatokat fia, Lincoln Borglum fejezte be, aki már 15 évesen is segített apjának, kijelölőként – 1960 körül így nézett ki:

A négy fej mindegyike 18 méter magas, az orrok átlagosan 6 méter hosszúak, a szájak 5,5 méter, míg a szemek 3,5 méter szélesek

Az eredeti tervek szerint az alakokat derékig ábrázolták volna, de finanszírozási gondok miatt csak a jelenleg látható arcok készültek el, bár Washington esetében galléros öltözéke is megjelenik, illetve Lincoln bal kezének felső része is kivehető – manapság így fest:

Bár a Mount Rushmore egy gránithegy, az erózió kikezdi, tízezer év alatt 2,5 centiméterrel csökken a felülete, idővel pedig ezt a folyamatot felgyorsíthatja a sziklarepedésekbe szivárgó víz, aminek hatásár a sziklatömbök meglazulhatnak és a szobrok ledőlhetnek. Jelenleg ezeket a sziklarepedéseket betömítik.

(Forrás: National Geographic, Wikipédia, , fotó:  U.S. National Park Service, Getty Images)

Ez is érdekeltek:

Van, ahol még mindig nem ért véget a II. világháború

Pedig elvileg hetvennyolc évvel vagyunk a II. világháború lezárása után.

És te tudod, miért fehér a legtöbb repülőgép?

Spoiler: egészen ésszerű okai vannak a színválasztásnak.

Van egy tó, amit atombombával hoztak létre a szovjetek, és még mindig radioaktív

Az atomkrátertóban a radioaktivitás mértéke a(z ivóvízben) megengedett érték több mint 100-szorosa.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

További cikkeink a témában
Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!
Hirdetés