„Sajnos most történt egy baleset. Szerintem ismered őt. Sajnálom...” – ilyen szöveggel, és igen változatos képekkel terjed egy vírus a magyar facebookozók körében.

A hír borítóképén baleseti helyszínekről ismerős képkockák, magyar rendőrök és tűzoltók láthatók, amint elemzik a helyszínt.

A hír címe egy átlagosan jó magyarsággal megírt mondat, a posztot pedig egy ismerős osztotta meg nemrég, amiben pedig talán minket is megjelöltek.

Az egész nagyon adja magát, szinte már az a meglepő, ha az átlagember nem kattint rá ezek után a bejegyzésre – így nem is csoda, hogy az átverés, amely ezúttal is a félelmeinkre játszik rá, rohamléptekben terjed.

A bejegyzésben linkelt oldalt főleg mobilos terjesztésre optimalizálták, de azért asztali számítógépen se kattintsunk rá semmiképp.

Amennyiben mobilon rákattintunk, átirányítások sorozata indul el; végül pedig egy olyan kártékony lapon köthetünk ki, amellyel maga a vírus is terjed. Ez átveheti az irányítást a megfertőzött felhasználó Facebook-fiókja fölött, majd ott továbbosztja magát a baleset álhírével együtt. Onnantól pedig, hogy hozzáfér a fiókunkhoz, egyéb módon is visszaélhet az adatainkkal.

Akinek a nevében már megosztott ilyen bejegyzést a vírus, mindenképpen változtasson jelszót!

A Nemzeti Kibervédelmi Intézet javaslata szerint akinek olyan üzenet érkezik egy ismerősétől, amelyben az személyesen megszólít minket, és azonnali kattintásra sarkall („Ezt látnod kell!”, „Azonnal nézd meg!”), érdemes gyanakodnunk. Írjunk rá, kérdezzünk rá az adott ismerősnél, mielőtt megnyitnánk az üzenetet; ugyanis jó eséllyel adatlopási kísérletről van szó!

Ezek is érdekelhetnek:

OnlyFans-sztárok illegálisan lemásolt erotikus képeit ígérik, majd egy trójai vírust szabadítanak a gyanútlan internetezőre

A DcRAT nevű távoli hozzáférési trójai program nagyot megy mostanában a neten – adatokat és hitelesítő programokat lophat el a készülékeinkről, vagy zsarolóprogramot telepíthet rá.

A legnépszerűbb magyar jelszó egyetlen másodperc alatt feltörhető

A Kinder123, a telefon, a mandula, a Joci1 és a qwertz is túlságosan népszerű nálunk.

(Forrás: Nemzeti Kibervédelmi Intézet, HVG, Telex)

 

 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

További cikkeink a témában
Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!
Hirdetés