Megkérték a rendezőt, hogy ajánljon egy-két könyvet, mire azt mondta: kétezer könyvet kellene elolvasni. Aztán azt is elárulta, miért.
Ez nem egy fogadalom vagy feladat az Újévre, hanem Werner Herzog filmrendező hozzáállása. A német direktor szeret csípős válaszokat adni tetszőleges kérdésekre, és akkor sem tagadta meg magát, amikor Eric Weinstein tolmácsolt neki egy hallgatói kérdést a The Portal című podcastben.
– Ajánlana-e egy-két könyvet, amit a generációmnak el kell olvasnia?
– Nem ajánlanék két könyvet, mert leülnél, elolvasnád, és azt gondolnád, hogy végeztél. Nem két könyvet kellene elolvasnod, hanem kétezret!
Nem először adott hasonló tanácsot. 2014-ben meglehetősen lényegre törően azt mondta: „Olvass, olvass, olvass, olvass, olvass, olvass, olvass, olvass, olvass, olvass, olvass, olvass, olvass, olvass. Ha nem olvasol, sosem lesz belőled filmrendező.”
Herzog azért egyszer összeállított egy hat könyvből álló listát a filmes sulijában, de most a Portalban azt mondta, ezek önmagukban nem változtatják meg az olvasót: maga az olvasás az, ami igazán számít.
„Az olvasás állandósága, a ragaszkodás az olvasáshoz” – fogalmazott Herzog.
A teljes podcast epizódot megnézheted itt:
Tovább él, aki rendszeresen olvas
Az olvasás stresszoldó hatásáról számos tanulmány született már. A Harvardon megállapították, hogy már napi hat perc olvasás jelentősen csökkenti a stresszt, és annak negatív hatásait is, de hasonlóra jutott egy másik, 12 évig tartó kutatásban a Yale is. A lényeg, hogy ilyenkor elmerülünk egy másik világban, nem a magunk bajával törődünk, ezzel csökken a stressz, kicsit kikapcsolunk, egyfajta relaxációként működik. Éppen ezért a módszer regényekkel működik, az újságolvasás nem ér, éppenséggel a hírek ellentétes hatást képesek kiváltani.
(Forrás: Big Think, fotó: Unsplash)
Ez is érdekelhet: