Beugratós kérdésnek tűnik, mégsem olyan egyszerű válaszolni rá.

Christopher Nolan Oppenheimer filmjének vége felé kanyarogva felmerült bennem a kérdés, hogy vajon hogyan fogadták ezt a filmet Japánban? A rendező ragaszkodott a tényszerűséghez az „atombomba atyjáról” szóló monumentális, háromórás filmjében, ezzel együtt egy rendkívül érzékeny témát boncolgat, Japán szempontjából különösen. Utánanéztünk, és mint kiderült, nem egyszerű a helyzet.

Korábban elterjedt egy pletyka, hogy a filmet be sem mutatják Japánban, ez azonban nem igaz. Dátum viszont egyelőre nincs.

A nyár Japánban is a mozi főszezonjának számít, most például villámrajtot vett Miyazaki Hayao (vélhetően utolsó egész estés) filmje, amit 441 moziban mutattak be július 14-én, és az első tíz napban 2,32 millióan látták. Ugyanakkor a japán filmforgalmazók hajlamosak őszig, akár télig várni a nagy nevű rendezők filmjeivel, például Bong Joon-ho Élősködők című Oscar-díjas filmjét 2019 májusában mutatták be Cannes-ban, Japánban azonban csak 2020. január 10-én.

Hasonló lehet a helyzet Oppenheimer életrajzi filmjével is. Az Egyesült Államokban és Európában roppant erősen kezdő filmet

Japánban idén nyáron már aligha vetítik, elvégre augusztus 6-én és 9-én a Hirosimára, illetve Nagaszikra dobott atombomba áldozataira emlékeznek, ami nyilvánvalóan szerencsétlen időzítés lenne.

Másfelől Nolan népszerű rendező Japánban, az Inception c. sci-fi bő tíz éve 3,5 millárd jenes bevételt hozott, a 2020-as Tenet pedig 2,7 milliárdot. A helyi forgalmazó, a Toho-Towa aligha mondana le ekkora bevételről, és mivel a film történelmi tényeken alapul, nem sok indok volna a betiltására. A fenti pletyka egyébként a Variety híre után kapott szárnyra, holott abban csak feltételes módban fogalmaztak a japán forgalmazásról.

Egyelőre a Toho-Towa még nem tűzte ki a bemutató időpontját, és a fenti okokból lehetséges, hogy csak az Oscar-gála után jön el az Oppenheimer ideje, elvégre az a legjobb film, rendező (Nolan) és főszereplő (Cillian Murphy) kategóriában is komoly esélyesnek számít, ráadásul a hollywoodi írók és színészek sztrájkja csak növeli az esélyeit, miután más filmek bemutatóját elhalasztják majd.

(Forrás: Japan Times)

Ez is érdekelhet:

Talán inkább ne az Oppenheimertől várd a csodát!

Christopher Nolan most ott tart, hogy ha penészes kenyeret szolgálna fel, a közönség egy igen tekintélyes része azt is jóízűen elfogyasztaná, majd kikiáltaná a fogást az év gasztronómiai kísérletének.

Kiverte a biztosítékot az Oppenheimer szexjelenete Indiában

Szó, mi szó, tényleg meg lehetett volna oldani elegánsabban is.

Támogatott és ajánlott tartalmaink