A Netflix A Tinder-csaló című dokumentumfilmje a premier óta eltelt néhány napban óriási menetelést mutatott be, és ezzel a történet négy főszereplője egy csapásra ismert lett az egész világon.
Az egyikük mondjuk biztosan nem kereste ezt az ismertséget. Ő nem más, mint a címszereplő Simon Leviev, vagyis eredeti nevén Shimon Hayut, aki összesen tízmillió dollár értékben vett le romantikára vágyó fiatal lányokat, majd amikor 2019-ben végre utolérte a felelősségrevonás, mindössze öt hónapot töltött egy izraeli börtönben, majd jó magaviselet miatt kiengedték, és azóta él, mint Marci Hevesen.
A doku premierje valószínűleg érzékenyen érintette, ugyanis néhány nappal a bemutató után az addig luxusjachtokon és drága autókkal pózoló imposztor törölte az Instagram-fiókját, vagyis reményeink szerint lassan, de biztosan igazságot szolgáltat neki a sors.
Most pedig befutott egy újabb hír az alkotással kapcsolatban, mely még egy fokkal kínosabbá teszi ezt az egész történetet. A film másik három főszereplője Leviev áldozatai, akik közül a Londonban élő norvég lány, Cecilie Fjellhøy bukta a legtöbbet, de a svéd Pernilla Sjoholmot és az amerikai Ayleen Charlotte-ot sem kell irigyelni. Ők még 2017 előtt találkoztak Levievvel, aki különböző hatásos sztorikkal mindegyikőjüktől dollárszázezreket csalt ki.
Most a hölgyek azzal kerültek a hírekbe, hogy közösen pénzgyűjtést indítottak saját maguknak a GoFundMe nevű oldalon, melynek célösszege nem kevesebb mint 600 ezer angol font, azaz kb. 250 millió forint, melyből a cikk megírásának pillanatában 7020 font jött össze.
A gyűjtést bemutató szövegben a sértettek elmondják, hogy a doku miatt az elmúlt napokban többen is azzal keresték meg őket, hogy szívesen segítenének nekik, ezért alapos megfontolás után végül úgy döntöttek, hogy erre ilyen módon biztosítanak lehetőséget.
Az ő szempontjukból persze érthető a dolog, hiszen ők még mindig a Leviev miatt felvett kölcsönöket nyögik, de nem tudjuk nem megjegyezni, mennyire visszás ez az egész szituáció. Érthetetlen ugyanis, hogy a sértettek ahelyett, hogy polgári peres úton lépnének fel a csalóval szemben, vagyis ott keresnék a kártalanítást, ahol a jog szerint kellene, miért azoknak a jóindulatára apellálnak, akik látták a filmet, és megsajnálták a bajba került áldozatokat. Vagyis értjük, hiszen
a hirtelen jött ismertséget így lehet a legkönnyebben pénzre váltani, de ez nem fest túl jó képet a három hölgyről.
Ayleen Charlotte-tal kapcsolatban egyébként felmerült bennünk még valami. A dokumentumfilmből kiderül, hogy Charlotte, amikor rájött, ki is valójában Leviev, akivel a lelepleződés idején már tizennégy hónapja együtt élt – már amikor a csaló nem épp a Föld egy másik pontján vert át valami szerencsétlent –, titokban elkezdte áron alul eladogatni a csaló személyes vagyontárgyait az eBayen. Emiatt egyébként az volt az általános nézői reakció, hogy Charlotte lépése igen tökös volt, az áldozatok közül őt érzékelte a közönség a legtalpraesettebbnek. Mi ezt egy kicsit másként látjuk, Charlotte ugyanis ezzel olyan ingóságokat tett pénzzé, melyet a csaló a mások megkárosításával szerzett pénzből vett, vagyis ha indult volna büntetőeljárás Leviev ellen, ezzel a lépésével gyakorlatilag meghiúsította a bűncselekményből származó vagyontárgyak lefoglalását, ami hozzájárulhatott volna a többi sértett kártalanításához.
Az egész történettel most már nemcsak az a bajunk, hogy Leviev – azaz bocsánat: Hayut – érthetetlen módon megúszta a felelősségrevonást, de a sértettek sem épp a megfelelő helyeken keresik az igazságszolgáltatást.
Ez is érdekelhet: