Ha adó-vevőt szeretnél vásárolni, akkor engedély nélküli és engedélyköteles típusok százai közül választhatsz. De mi a különbség közöttük, és miért előnyös egyiket vagy másikat választani? Miért kötelező engedélyt kérvényezni, ha privát frekvenciát tervezel használni? Most ezekre a kérdésekre is összegyűjtöttük a válaszokat!

Milyen adó-vevő típusok vannak?

Engedély nélküli adó-vevő

Ha csak ritkán - például túrázáshoz - használnád a walkie-talkiet, és a beszélgetéseid nem tartalmaznak kényes információkat, akkor az engedély nélküli készülékek jelentik a megoldást. Ezek az adó-vevők a nem engedélyköteles, PMR446 frekvencián üzemelnek.

Elsősorban kisebb szállodákban és építkezéseken, illetve gyárakban alkalmazzák őket. Persze a sportolók is előszeretettel visznek magukkal adó-vevőket, hiszen a mobiltelefon sokszor nem működik megfelelően a hálózati lefedettség hiánya vagy egy baleset okozta meghibásodás miatt.

Miért előnyös engedély nélküli adó-vevőt választani?

  • Azonnal használható.
  • Kedvezőbb áron elérhető.
  • Nincs havidíja.

Engedélyköteles adó-vevő

Az engedélyköteles adó-vevők egyedi frekvenciát használnak, így az illetéktelenek nem zavarhatják a rádióforgalmat. Engedélyt akkor szükséges kiváltani, ha az adó-vevővel nem a hétköznapi PMR446 frekvencián szeretnél beszélni.

Engedélyt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságtól (NMHH) kérhetsz. Fontos kiemelni, hogy az engedélyköteles rádióberendezések használata havidíjas költséggel jár. Ugyanakkor a frekvenciakijelölés kérelmezése nem kerül pénzbe. Az engedély kiállítása a kérelmezés időpontjától számítva 42 napon belül történik meg.

Miért előnyös engedélyköteles adó-vevőt választani?

  • Biztonságos kommunikáció. Nem szeretnéd, ha illetéktelenek is hallanák az adó-vevőn folytatott beszélgetéseidet? Amint megkaptad az engedélyt, máris privát frekvencián beszélgethetsz.
  • Nagyobb hatótáv. Az engedélyköteles készülékeket professzionális, ipari kommunikációra tervezik, több 10 km-es hatótávolságot is tudnak.
  • Hosszabb üzemidő. Általában 2db NiMH akkumulátorral működtethető, amelyek 18-20 órás használatot tesznek lehetővé.

Miért szükséges engedély egy adó-vevőhöz?

Magyarországon rádiórendszert üzemben tartani kizárólag hatósági engedéllyel lehet. Ennek oka, hogy az illetékes szerveknek ismerniük kell az üzembentartás célját, a használandó frekvenciasávot, továbbá a rádiókészülékek pontos típusát és mennyiségét is.

Jelenleg rádióengedélyt maximum 10 éves időtartamra állítják ki.

Hol célszerű engedélyköteles adó-vevőt használni?

  • Építőipar
  • Gyártóipar
  • Egészségügy
  • Személy- és vagyonvédelem
  • Logisztika

Az ideális adó-vevő kiválasztásakor mindig a céljaidat tartsd szem előtt!

Minden nap vagy csak félévente fogsz beszélgetni a készüléken? Milyen összeget költenél rá? Mennyire fontos a biztonságos, privát frekvenciahasználat? Ezek mind olyan kérdések, amelyekre célszerű minél hamarabb válaszokat adnod. Így már sokkal egyszerűbben dönthetsz arról, hogy engedély nélküli vagy engedélyköteles adó-vevő lesz-e a helyes választás.

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés