Meglehetősen különös meccset játszott a Barcelona és a Real Madrid, ugyanis az elmúlt években megszokottakkal ellentétben a madridiak úgy nyertek, hogy nem volt helyzetük. De volt egy Bellinghamük.

A 255. klasszikust rendezték meg a hétvégén, ám a Real Madrid és a Barcelona először csapott össze a Montjuïc-hegyen fekvő Olimpiai Stadionban. A Barca volt hazai pályán tehát, de nem otthon játszott, azonban semmiképp sem ezen múlt a végeredmény.

A Real Madrid bárhogyan képes nyerni

A katalánok szempontjából igencsak groteszkra, vagy inkább sokkolóra sikerült a végjáték, mivel a meccs végig az ő kezükben volt, még akkor is, amikor a Real Madrid masszív mezőnyfölényt alakított ki. A blancók ugyanis úgy nyertek, hogy nem volt helyzetük. Láttuk már ezt a Realtól, nem is kell messzire menni, tavaly nagyjából így nyerték meg a Bajnokok Ligáját Modricék. Akkor oda-visszavágóban focizta le őket a PSG, a Chelsea és a City is, mégis továbbmentek.

Most az erősen tartalékos Barca játszott jobban, vezetést is szerzett, majd jöttek a gólhelyzetek, kapufák, miközben kézben tartották a gyeplőt, Viníciusnak és Rodrygónak momentuma sem volt. Bellingham volt a legjobb madridi, de ő sem tudott kitűnni, annyira megszervezte a védekezést Xavi.

De mindez nem számít, ha a meccs végén a Real Madrid neve mellett van a több gól. És tudjuk, ez bizony nem ritka, játszhat bárhogy a királyi együttes, képes nyerni.

Xavi oktatta Ancelottit

A Barcelona mestere volt az, aki alkalmazkodott az ellenfélhez, és úgy tette fel a csapatát, hogy kioltsa a Real erősségeit. Araújo lett a jobb bekk, hogy féken tartsa Viníciust, de Cancelo is játszott, aki támadásban hol hatos, hol jobbszélső volt. Védekezésben pedig sokszor Araújo mellé rendeződött, és ötvédős rendszerré alakultak. Oriol Romeut is kihagyta, így aztán egy szervezésben erősebb pivottal, Gündogannal állt fel a katalán gárda, a támadásokat pedig Fermín López segítette, aki egészen zseniálisan képes lefordulni, és rendre helyzetbe tud kerülni.

És ez mind bejött Xavinak, gyakorlatilag sansza sem volt a Realnak.

Az első félidőben kaput sem találtak a vendégek, a másodikban ugyan négyszer, de ezek közül egy sem volt helyzet, távoli lövésekkel próbálkoztak, meg a győztes góllal, ami mondjuk ki, nagy mázli volt (Modric rosszul levett labdája pattant Bellingham elé).

A győztes gólig, tehát a 92. percig az xG-jük siralmas volt:

És utána sem közelítette meg a Barcelonáét:

Jude Bellingham

Már korábban is feltettük a költői kérdéseket, de újra és újra aktuálisak: minek a Realnak csatár, ha a belső középpályás szórja a gólokat?

A még mindig csak húszéves angol 13 meccsen 13 gólt szerzett.

És ezek nagyrészt győztes gólok, most is a Barcelona remek játékáról beszélhetnénk, ha nem lövi ki a felső sarkot a semmiből. Bellingham addig is a Madrid legjobbja volt, erős, fáradhatatlan, és ami azért egy húszévestől nem elvárható: érett, mentálisan erős. Ő lett a különbség.

A rekorderek

A két gólja nemcsak győzelmet jelentett, hanem azt is, hogy beírta magát a történelemkönyvekbe: legutóbb ugyanis Pedro Arsuaga még 1947. március 30-án szerzett két gólt a Barcelona vendégeként el Clásicón, 76 év után pedig Jude Bellingham.

Luka Modric is rekorder lett: 38 évesen és 47 naposan ő lett a legidősebb játékos, aki az el Clásicón pályára lépett.

Ennek az inverze Lamine Yamal, aki 16 éves, 3 hónapos és 15 napos korában a legfiatalabb játékos lett, aki játszott az el Clásicón.

Mi lett a játékvezetéssel?

A La Liga játékvezetői egymásra licitálva vezetnek rosszabbnál rosszabbul, a spanyol bírók híresen rosszak. Jesús Gil Manzano is, aki nemcsak arról hírhedt, hogy rengeteg az üresjárat a meccsein és nem egy topbíró, hanem arról is, hogy a Real Madrid esetében – hogy is mondjuk – gyakrabban mérlegel.

Ehhez képest most jól fújta a meccset, de ami még ennél is feltűnőbb volt, hogy milyen szokatlanul nagyvonalú volt. Nem ült fel a színészkedésnek, nem fújta szét a meccset, és a kétesnek tűnő, gyanús esetekben sem állította a játékot percekig, nem VAR-ozgatott. A Realnak sem!

Persze a Barcelona egy esetet azért jogosan visszanézetett volna – Araújót ugyanis két kézzel rántották le –, de még ennek ellenére is jónak mondható Manzano teljesítménye.

Ez is érdekelhet:

A magyar válogatott tényező lett Európában – Öt pontban a magyar–szerb Eb-selejtezőről

Egyelőre csak öt meccsen van túl a magyar válogatott, és az utolsó meccs lefújása előtt nem illik értékelni, azonban most kivételt teszünk, akkora menetelésben van a Rossi-csapat.

Messi hivatalosan is minden idők legjobbja lesz? – Öt pontban a vb-döntő esélyeiről

Eljött a 2022-es világbajnoki döntő napja, mi pedig megnézzük, mit várhatunk a meccstől. Címvédés lesz vagy valódi koronázás?

(Fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés