A BALCO-botrány minden idők egyik legnagyobb horderejű doppingeseménye volt, amelyben több kiváló baseballjátékos, valamint atléta is érintett volt, köztük a háromszoros olimpiai bajnok Marion Jones. A botrány a Bay Area Laboratory Co-operative (BALCO) nevű kaliforniai székhelyű vállalatról kapta a nevét, amely teljesítményfokozó szereket szállított sportolóknak.

2007. október 5-én ért a csúcspontjára a BALCO-botrány, ekkor ismerte be Marion Jones, hogy doppingolt a sydney-i játékok idején.

Az év atlétanőjének kétszer (1998, 2000) is megválasztott, az Egyesült Államok egyik kedvence, Jones évekig tagadta, hogy bármilyen teljesítményfokozót használt volna, holott hosszú évekig vádolták ezzel, annak ellenére, hogy számtalanszor átment a vizsgálatokon.

Ám mivel eleve gyanúsan kezdődött a karrierje, Jones mindig is mikroszkóp alatt élt. A belize-i származású, Los Angeles-i születésű Jones ugyanis tizenhat évesen már hatalmas eredményt elérve az 1992-es amerikai olimpiai válogatón 100 méteren ötödik, 200 méteren negyedik lett – csakhogy nem ment el a doppingvizsgálatra. Akkor ezért négyéves eltiltást kapott, amit az ügyes ügyvédjének köszönhetően töröltek, ő viszont inkább kosárlabdázni kezdett, amiben szintén sikeres volt, NCAA-bajnok lett.

Csak 1997-ben tért vissza az atlétikához, majd régi-új sportágában szinte azonnal az első számú női klasszis lett: 1997-ben Athénban százon és 4x100-on, majd 1999-ben Sevillában ismét százon lett vb-aranyérmes. A csúcsra a 2000-es olimpián ért, három arany- és két bronzérmet nyert a Sydney-ben.

Jones Sydney-ben, 2000-ben.

Majd utolérte őket a BALCO-botrány, amely ugyan 2003-ban robbant ki, de már Sydney-ben kavargott az előszele, ugyanis Jones férjéről, a súlylökő C. J. Hunterről az olimpia idején kiderült, hogy doppingolt, a megengedett mértékű nandrolonnak az ezerszeresére bukkantak. Természetesen a termetes dobó váltig állította, ő nem szedett tiltott szert.

Három évvel később, a 2003-as párizsi világbajnokság idején robbant az igazi bomba: az egyik edző (később kiderült, hogy Jones edzője, Trevor Graham) névtelenül egy fiola doppingszert juttatott el az Amerikai Doppingellenes Ügynökséghez (USADA). A névtelen bejelentés szövetségi vizsgálatához vezetett, a nyomozás pedig bizonyítékokat tárt fel arra vonatkozóan, hogy a BALCO egy „clear” (THG) nevű dizájnerszteroidot és más tiltott szereket állított elő és szállított a sportolóknak.

Jones aztán 2007-ben bevallotta, hogy tiltott szerekkel élt, aminek eredményeként megfosztották érmeitől, és két évre eltiltották a sporttól. Mi több, hamis tanúskodásért hat hónap börtönt is kapott.

Ezt annak ellenére le kellett töltenie 2008 márciusa és szeptembere között, hogy 2007 februárjában ismét férjhez ment és időközben megszületett a második kisfia.

Marion Jones férjével, Obadele Thompsonnal 2008. január 11-én , amikor elhagyták a New York-i White Plains-i bíróságot, miután Jonest hat hónap börtönbüntetésre ítélték.

Jones részvétele a BALCO-botrányban rontotta a hírnevét, és árnyékot vetett karrierjére. Széles körben kritizálták a botrányban való részvétele miatt, és a média jelentős ellenőrzése alá került. Jones ezt követően visszavonult az atlétikától, az örökségét teljesen beárnyékolta a botrány.

A BALCO-sztori azonban nemcsak róla szólt, több nagy nevű, híres sportoló, köztük például a baseballtörténelem két híressége, Barry Bonds és Jason Giambi is érintett volt. Bonds az egyik legjobb ütő volt, minden idők egyik legjobb játékosának tartották, de pályafutását a doppingvádak kettétörték, Giambi, az amerikai liga korábbi MVP-je bevallotta, hogy szteroidokat használt pályafutása során.

A botrány miatt a labor több vezetője, köztük a cég alapítója, Victor Conte ellen is vádat emeltek. Ő aztán később bűnösnek is vallotta magát a szteroidok terjesztésére irányuló összeesküvésben és a pénzmosásban – négy hónap börtönbüntetést kapott.

A BALCO-botrány jelentős esemény volt a sport doppingtörténetében, és Jones részvétele határozottan emlékeztetett arra, hogy a sportolóknak milyen nyomással kell szembenézniük, hogy a legmagasabb szinten teljesítsenek, és milyen következményekkel jár a csalás. A botrány a sportban előforduló dopping fokozott ellenőrzéséhez és szigorúbb doppingellenes intézkedések végrehajtásához vezetett.

Kit érintett még?

Tim Montgomery sprinter Jones második férje volt, a 100 méter világcsúcsát is tartotta. Később őt is megfosztották rekordjától, és eltiltották a sporttól, miután elismerte, hogy a BALCO által szállított teljesítményfokozó gyógyszereket használt. Ő lett az első olyan sportoló, akinek versenyzési jogát a hagyományos értelemben vett doppingvétség nélkül függesztették fel.

Dwain Chambers brit sprinter bukott le először, 2003-ban lett pozitív a THG-tesztje. Beismerte, hogy a BALCO által szállított teljesítményfokozó gyógyszereket használt, majd kitiltották a sportból. Chambers később az életrajzi könyvében ezt írta:

„Annyi doppingszer volt nálam, amennyivel egy elefántot is meg lehetett volna ölni, és fogalmam nem volt, melyik minősült illegálisnak az Egyesült Államokban” – Chambersnek szintén Victor Conte adta az anyagokat.

Chryste Gaines szintén a BALCO-ügy áldozata lett 2005-ben, míg Torri Edwards 2004 és 2006 között nem versenyezhetett, ám náluk nem ért vissza a szál Sydney-ig, így megtarthatták az érmüket.

Ez is érdekelhet:

Drogkereskedelem, bandaháborúk, majd esélytelenként világbajnoki cím – A Rocky-sztori

Leon Edwards rendkívül hosszú utat tett meg. Saját magát, az ellenfeleit és egyéb akadályokat is le kellett győznie, de végül sikerült neki.

Két évtizedre abbahagyta a dartsot, heti 14 fontból élt, most milliomos – Peter Wright-portré

Tanulság az van: ne add fel az álmod – és válassz jó feleséget.

(Fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Szoboszlai gólt lőtt a Tottenham ellen

Hansi Flick elégedett volt az Atlético elleni vereség után

Rangsorba állítottuk 2024 tíz legjobb futballistáját

További cikkeink a témában