Ha már megnéztél háromnál több focimeccset életedben, akkor biztosan láttál pályára egy lábon beszökdelő, keresztet vető vagy épp tetoválást csókolgató futballistát. A legtöbb játékosnak ugyanis van valami babonája, ami nélkül nem érzi kereknek a pályafutását. De vajon befolyásolnak ezek bármit is?

Tudományosan nem tudjuk bizonyítani, hogy egy soha ki nem mosott, vagy mindig fordítva hordott alsógatya mennyit segít egy csatáron, azonban a fociban is, mint minden más sportágban rengeteget jelentenek a lelki tényezők. És a babona ilyen, ha valami bejött, vagy úgy hiszi az adott focista, hogy attól ő jobb, fókuszáltabb, szerencsésebb, akkor mentálisan erősebbnek érzi magát. Ha viszont elmaradna a rituáléja, egészen biztos, hogy bizonytalanabbá válik.

De milyen babonákat, furcsa szokásokat ismerünk?

Van néhány nem igazán különös, ám mégis feltűnő szokása a legnagyobbaknak is. Cristiano Ronaldo például minden körülmények között ragaszkodik ahhoz, hogy neki kell elsőként kifutnia a pályára. Luis Suárez jobb kézfeje mindig be van kötve, Gerard Piqué meg csak hosszú ujjú dresszben hajlandó játszani.

De volt olyan is, akinek az ellenkezője volt fontos, mint CR-nek: Kolo Touré egyszer azért nem lépett időben pályára a 2009-es Roma elleni Bajnokok Ligája-meccs második félidejében, mert neki mindenképp utolsónak kell a gyepre érkeznie – márpedig csapattársa, William Gallas egy kisebb sérülés miatt késett a második félidőről. Touré kapott is egy sárgát, mert engedély nélkül tartózkodott a pályán kívül, amíg várta Gallast. Gyanús, hogy neki így is megérte.

Daniele De Rossi is mesélt karrierje fura szokásairól: „Minden alkalommal, amikor egy nehéz meccsen lépek pályára, a találkozó előtt van néhány babonás szokásom, amelyeket megismétlek. Ilyen például, hogy háromszor felugrok, majd háromszor térdre ereszkedek.”

Ennél azért jóval súlyosabb esetek is vannak.

Minden idők egyik legjobbja, és leghíresebb holland labdarúgója, Johan Cruyff például még Ajax-játékosként a meccsek előtt gyomron vágta a csapat kapusát, Gert Balst.

A legendás angol csatár, Gary Lineker meg a bemelegítéseknél nem rúgott kapura, mert: „A gólokat a meccsre tartogatom, ezért nem rúgok kapura a kezdő sípszó előtt” – vallotta. Ha meg véletlenül nem talált be az első félidőben, a szünetben mindig mezt cserélt. Valamelyik bejött neki, mert közel 300 gólt szerzett pályafutása során.

Neymar a labdát csókolgatja

Az 1990-es vébén az argentin válogatott kapusának lett bizarr szokása. Sergio Goycochea a jugoszlávok elleni tizenegyespárbaj előtt a szabályok értelmében már nem hagyhatta el a játékteret, így nem tudott elszaladni az öltözőbe vizelni. Kénytelen volt a pályán könnyíteni magán. Ezután két tizenegyest is kivédett, amivel az elődöntőbe juttatta a csapatát. Mivel az olaszok ellen ismét tizenegyesekre került sor, sejtheted, Goycochea mit tett rituálészerűen, mielőtt belevágtak. És megint bejött neki, védéseivel a döntőbe jutottak. Ezután az argentin kapus teljesen rászokott a tizenegyespárbajok előtti pályára pisilésre.

Iker Casillas, a spanyolok legendás kapusa sokáig kifordítva hordta a zokniját, amiről a Mourinho-éra alatt állítólag leszokott, arról viszont nem tudott, hogy az új kapusmezeinek ujját minduntalan levágta.

„Borsodi Szitu, amikor bejön a babona”

Keresd a 6 limitált csomagolású Borsodit, amikkel még nyerhetsz is! És még az is lehet, hogy ezzel vonzod be a csapatod győzelmét. Szurkolj, pattints egy Borsodit és nyerj akár egy Opel Crosslandet!

A leghíresebb és legjobb példa talán két franciához kötődik.

A gallok kiváló középhátvédje, Laurent Blanc az 1998-as franciaországi világbajnokság minden meccse előtt megcsókolta Fabien Barthez kapus kopasz búráját.

Persze nemcsak a kirakatban volt szeánsza a franciáknak, hanem arra is kínosan ügyeltek, hogy a meccsek előtt, a stadionba vezető úton mindenki mindig ugyanoda üljön a buszon. Az öltözőben pedig Gloria Gaynor I Will Survive című slágerét hallgatták, amely a francia válogatott nemhivatalos himnuszává is vált.

Meg is nyerték az 1998-as vb-t a franciák. Véletlen lenne? Ki tudja?!

Ezek a hiedelmek, rítusok tökéletesen beágyazódtak a sportágba, ennél fogva alighanem a teljesítményre is hatással lehetnek, amit – a részben budapesti rendezésű – Európa-bajnokságon is megfigyelhetünk.

A cikk elkészülését a Borsodi támogatta.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Élőben nézheted Marozsán Fábián negyeddöntős meccsét

Guardiolának van miért aggódnia a szezon egyik legfontosabb meccse előtt

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés