Gegenpressing, heavy metal futball, energia, őszinteség és szenvedély. Jürgen Klopp a pálya szélén és a sajtóteremben is kuriózum.
Jürgen Klopp bejelentette, hogy a szezon végén elhagyja a Liverpoolt. Ez nekünk Szoboszlai miatt eleve érdekes, de a német menedzser enélkül is korszakos alakja a labdarúgásnak:
gegenpressing, heavy metal futball, energia, őszinteség és szenvedély – Jürgen Klopp a pálya szélén és a sajtóteremben is kuriózum.
A Dortmundból szerződtetett szakember sokkal több, mint egy edző. Sokkal több, mint egy menedzser. Klopp egy intézmény, akinek a hatalmas szakmai tudása és innovatív hozzáállása még csak nem a legfontosabb erénye. A Tottenham ellen behúzott Bajnokok Ligája-döntő után Tom Werner, a Liverpool elnöke azt mondta:
Jürgen zseniális pszichológus lenne, ha nem lenne olyan nagyszerű edző. A játékosokból mindig a maximumot hozza ki.
De mielőtt rátérünk a mentális energiaátadásra, valamint idézünk néhány Klopp-szösszenetet, nagyvonalakban fussuk át, mit hagy ránk a liverpooli távozása után.
Az elmúlt években ugyanis a futballt sokféle stílus és filozófia határozta meg, a legutóbbi két legkomolyabb korszak egyike pedig Klopp nevéhez fűződik. Guardiola labdatartós, kontrollált, tiki-takás játéka megváltoztatott mindent, de aztán jött Klopp és bevetette az energiát.
Kevés olyan egyedi és meggyőző stílus volt és van a labdarúgás világában, mint amit a Jürgen Klopp által irányított Liverpool mutatott be. A Heavy Metal Futball elnevezés már önmagában is beszédesen jellemzi a Liverpool játékfelfogását. Ez a megközelítés nemcsak a játék intenzitására utal, hanem a csapat dinamizmusára, gyorsaságára és agresszivitására is. Klopp olyan taktikát alkalmaz(ott), amely magában foglalja a magas intenzitású nyomást a pálya minden részén, valamint a gyors átmeneteket és a középpályán való dominanciát.
A másik újítás, amit a nevéhez kötnek, az a Gegenpressing, vagyis az azonnali visszatámadás jelentős szerepet játszik Klopp játékstílusában. Amikor a Liverpool elveszíti a labdát, a játékosok azonnal megpróbálják visszaszerezni azt. Ez az agresszív visszatámadás lehetővé teszi számukra, hogy a lehető leghamarabb nyomás alá helyezzék az ellenfelet, és újra megszerezzék a labdát.
Csakhogy idővel változtatott ezen is Klopp, mert pontosan tudta, hogy ideig-óráig lehet csak uralni a futballt, amely mindig változik. A heavy metal egyre inkább szervezett káosszá vált.
„Nem nyerhetsz csak támadó felfogású futballal. Ez kizárt, mert kinyílsz, amihez túlságosan nagy a pálya. Szervezettnek kell lenned, a másik oldalon pedig helyzeteket kell teremtened.”
Taktikai értelemben Klopp proaktív, és nem csak reaktív játékra képes, az pedig egyértelmű, hogy nem egydimenziós edző, és egy idő után nem is csípte, hogy a gegenpressinget emlegetik csak vele kapcsolatban.
Ha valamit meg akarsz változtatni, nem szabad mindig ugyanazt csinálnod. Néha egy kicsit el kell térned az útról, és új dolgokat kell kipróbálnod.
Azonban a taktikai elemeken túl Klopp filozófiája nagy hangsúlyt fektet az emberi tényezőre is, sőt ő ebben a legnagyobb.
A játékosok közötti összetartás és az egységes csapatmunka elengedhetetlen a sikerhez. Klopp híres arról, hogy szoros kapcsolatot ápol a játékosaival, és képes motiválni őket a pályán és azon kívül egyaránt.
A játékosok barátja volt, de nem a legjobb barátjuk
– mondta róla Christian Benteke, és azt is elmagyarázta, hogyan érti: mindig ott van nekünk, ha szükségünk van rá.
Ez a csapategység és kötelék olyan erőt ad a Liverpoolnak, amely képes áthidalni még a legnehezebb pillanatokat is, és ettől lettek a játékosai mentális szörnyetegek.
Sok dolog hozzájárulhat a mentális erőhöz. A nagy vereségek például. Ha sikerül, nevezzük így: »a soha nem adom fel« mentalitást kialakítani, előtte egyszer vagy kétszer fel kellett adni, hogy rájöjjön az ember, ilyen érzése van a feladásnak, ezért ezt soha többet nem csinálom. Ez a tanulási folyamat.
Az ellenfelek gyűlöltek ellenük játszani, mindenhol ott voltak, olyan volt a vörös brigád, mintha több játékossal állna fel.
A játékosoknak szükségük van az önbizalomra. Önbizalom nélkül olyanok, mint a mobiltelefon a repülőn, nem fognak működni.
De amennyire szerette őket, annyira szigorú és következetes volt. Mamadou Sakho például az öltözője egyik legfontosabb játékosa volt és Klopp szerette a játékát is, amikor megérkezett a klubhoz, mégis elzavarta, mert legalább ennyire fontosnak tartotta a csapaton belüli fegyelmet. Sakho volt, hogy lekéste a csapat gépének indulását, nem vett részt orvosi vizsgálaton, közös étkezéseken, 2016-ban pedig egy pozitív doppingteszt miatt ki kellett hagynia a Sevilla elleni Európa-liga döntőt. Klopp dühös volt, mert elvárta, hogy a rutinos játékosok mutassanak példát a fiataloknak: Sakho soha többet nem lépett pályára a Liverpoolban.
A szenvedélye sosem hagyott alább, ennyi energiát kevés edző sugárzott minden pillanatban.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
De a játékosaitól is ezt várta el, és ezek alapján választotta az új igazolásokat is. Ennek az eredménye, hogy a Liverpool hihetetlenül erős volt a meccsek utolsó perceiben.
Ha egy játékos mezt visel, akkor ő nem csak egy játékos. Ő az a személy, akire mindenki figyel, így ez egy magatartási kódex is.
Klopp bölcsessége túlmutat a futballon és a sporton is. Filozófiája a játékról és az életről nem különbözött:
Ha valaki azt mondja, hogy nem tudja, mi a társasjáték, akkor mindig mondom neki, hogy az élet egy társasjáték. Nem tudod megnyerni, csak játszani tudsz.
Egy év pihenő után várunk vissza mester, bárhova is sodor a futballélet, a rajongóid maradunk.
Ez is érdekelhet:
(Fotó: Getty Images)