November 20-án, azaz vasárnap megkezdődik a 2022-es katari futball-világbajnokság. A vb-t felvezető sorozatunkban bemutatjuk a legnagyobb esélyeseket. Ma Németországon és Anglián a sor.
Németország
FIFA-világranglista: 11
Legjobb eredmény a vb-n: Világbajnoki cím (1952, 1974, 1990, 2014)
Az előző vb-n: Búcsú a csoportkörben
Csoportellenfelek: Japán, Costa-Rica, Spanyolország
Kulcsjátékosok: Thomas Müller, Manuel Neuer, Joshua Kimmich, Leroy Sané
Évtizedekig élt a közhely a németekkel kapcsolatban, hogy nem játszanak jól a nagy tornákon, de valahogy mégis oda érnek a végén a kieséses szakasz legfontosabb meccseire. Ezt a bélyeget az elmúlt másfél évtized német válogatottjára már nem lehet rányomni, hiszen Joachim Löw irányítása alatt előbb támadó felfogású játékkal ért el sikereket (ennek a csúcsa a 2014-es világbajnoki cím) Németország, majd pedig lassan esett vissza, olyannyira, hogy az előző két fontos tornán (vb és Eb) a legjobb nyolcig sem jutott – ehhez hasonló nem történt a világháború óta. Négy éve címvédőként már a csoportkörben búcsúzott Németország, a tavalyi Európa-bajnokságon pedig a 16 között esett ki Anglia ellen. Változásra volt tehát szükség, ez meg is történt, de jelenleg így sincs a legnagyobb esélyesek között a német csapat.
Forma
A tavalyi Eb után Löw távozott a kispadról, a helyét az a Hansi Flick vette át, aki egyrészt Löw segítője volt a 2014-es vb-n, másrészt másfél év alatt a Bayern Münchennel hét kupát nyert, köztük a Bajnokok Ligáját is. Flick tehát jött, és elkezdte a saját elképzelése szerint átalakítani a német válogatottat. A vb-selejtezőt könnyedén hozta Németország, kilenc meccset megnyert, mindössze egyet veszített el. Hansi Flick kinevezése óta 16 alkalommal lépett pályára Németország, egyszer kapott csak ki, Magyarországtól a Nemzetek Ligájában. Az NL nem feltétlen sikerült jól a németeknek, csak harmadikok lettek a csoportban, de értelemszerűen a Nemzetek Ligája csak felkészülés volt az igazán fontos tornára, a vb-re.
Erősségek, gyengeségek
Hansi Flick érkezésével jött az általa a Bayernél használt 4–2–3–1 is, és ez új lendületet adott támadásban a megfásult németeknek. Kiváló szélsők, támadó középpályások vannak a keretben, gyorsaság, minőség jellemzi a játékukat támadásban, és nem egyetlen húzónévtől függnek, ezt bizonyítja, hogy a Flick kinevezése óta szerzett 43 gól 13 különböző játékos nevéhez köthető.
Olyannyira nem függnek egyetlen támadótól, hogy ez a német válogatott egyik gondja: nincs egy igazán gólerős csatára.
A hiányosságai ellenére is Timo Werneré lehetne ez a szerep a vb-n, de ő nem lesz ott, megsérült. Kai Havertz fog valószínűleg így csatárként játszani, de ő jobban érzi magát második támadóként, és amúgy sem az a játékos, aki félhelyzetekből szórja a gólokat.
Kimmich, Goretzka, Gündogan, Musiala mind kiváló középpályások, de mögöttük nem igazán vannak olyan játékosok, akik ennek a négyesnek a minőségét megközelítik, és a szélső védők posztján sem a vb legerősebb felhozatala Németországé.
Németország új edzővel, új taktikával és összességében minőségi játékosokkal megy Katarba, de egyelőre annyi a kérdőjel a csapattal kapcsolatban, hogy a torna előtt Neuerék nincsenek ott a közvetlen favoritok között.
Anglia
FIFA-világranglista: 5
Legjobb eredmény a vb-n: Világbajnoki cím (1966)
Az előző vb-n: negyedik hely
Csoportellenfelek: Irán, Wales, Egyesült Államok
Kulcsjátékosok: Harry Kane, Raheem Sterling, Mason Mount, Harry Maguire, Declan Rice
Egy évvel ezelőtt valószínűleg azt mondtuk volna, hogy Anglia ott van a világbajnokság három-négy legnagyobb esélyese között. Az előző vb-n a négyig jutott Southgate csapata, a tavalyi Eb-n pedig tizenegyesekkel veszítette el az olaszok elleni döntőt. Egy év alatt azonban teljesen megváltozott az angol válogatott körüli hangulat, mondhatni a megszokott lett: feszült, óriási elvárásokkal. Azzal nem vállalunk nagy kockázatot, hogy Southgate-nek ez egy most vagy soha pillanat, mert ha csalódást keltően szerepel Anglia Katarban, akkor szinte biztosan kirúgják a szövetségi kapitányt.
Ezzel tisztában van ő is, azt nyilatkozta, tudja, hogy a vb alapján fogják megítélni, és nem arrogáns annyira, hogy azt gondolja, csak azért maradhat, mert a szerződése 2024-ig szól.
Forma
Egy angol válogatott hazai pályán nem kaphat ki négy góllal, főleg nem egy Magyarország szintű válogatott ellen, főleg nem úgy, hogy egy évvel korábban majdnem megnyerte az Eb-t. Gareth Southgate csapatával ez megtörtént a Nemzetek Ligájában, és az egész csoportkör rémálom volt számukra: kétszer kaptak ki Magyarországtól és csont nélkül lettek utolsók a csoportban.
Ha a világbajnoki címre esélyes válogatottakat nézzük, akkor Anglia formája a legrosszabb, az előző hat meccséből egyet sem nyert meg.
Erősségek, gyengeségek
Az angolok az előző vb-n és az Európa-bajnokságon sem a sziporkázó focijukkal értek el eredményeket, ugyanakkor egy szervezett, jól összerakott csapat benyomását keltették, olyan kerettel, amely minőségben mindkét tornán a mezőny élvonalába tartozott. Ez a jól szervezettség is megfásult, elfáradt az utóbbi hónapokban, ráadásul több kulcsjátékos megsérült vagy nincs jó formában.
Harry Maguire alapember Southgate-nél, a Manchester Unitedben azonban már majdnem két éve gyengén játszik, Eric Dier sem élete formájában futballozik, Kyle Walker most tért vissza sérülés után, Reece Jamesnek ez nem sikerült, ő kihagyja a vb-t, Trent Alexander-Arnold formája is ingadozó, és őt akkor sem favorizálta Southgate, amikor a Liverpoolban konstans jól futballozott. Elöl Harry Kane helye megkérdőjelezhetetlen, és
míg a német vagy a spanyol válogatottnak az egyik nagy hiányossága a csatárkérdés, addig az angoloknál ott van az a Kane,
aki egyrészt klasszis kilences, másrészt négy éve sem nem lehetett panasz a teljesítményére.
Anglia visszatért a 2000-es, 2010-es évek elején tapasztalt állapothoz, viszonylag erős a kerete, a szurkolók most is azt várják, hogy a vb-trófea „hazatér”, ugyanakkor egy olyan hangulat veszi körül a csapatot, amely optimálisnak egyáltalán nem nevezhető a világbajnokság előtt.
Korábban végigvettük a többi esélyest is:
(Fotó: Getty Images)