Verstappen Herendije egy patinás klub új tagja lett: ellopott, összetört, tűzbe vetett és tóba hajított sportserleget is láttunk már.

Lando Norris hanyag lelkesedéssel ünnepelte a hétvégi F1-es Magyar Nagydíjon szerzett második helyét: a dobogóról lefordult, és összetört a Herendi Porcelánmanufaktúra 15 millió forint értékű díja, ami a futamgyőztes Max Verstappennek járt. A patinás vállalat azóta jelezte, hogy újra elkészíti a serleget, amire néhány hetet várnia kell Maxnak – addig is idézzünk fel még néhány trófát, ami talán még rosszabbul is járt, mint a 19. századi, keleties mintázatot idéző Herendi-serleg!

Maradjunk egy kicsit a Forma–1-nél, sőt a Red Bullnál. Nem szívesen lennénk trófea a Milton Keynes-i csapatnál, mert a gondok még jóval Verstappen előtt kezdődtek:

2014-ben hatvan trófeát loptak el a csapattól, miután terepjáróval behajtottak a központ főbejáratának üvegajtaján, majd a kupákkal teli vitrint is rommá törték.

Volt mit elrabolni: 2010 és 2013 között mind a négy egyéni és konstruktőr-vb-t megnyerte a csapat. Nem sokkal később a Horseshoe-tó mélyén megtalálták a kupák harmadát, közülük sokat megrongálva. Később a négytagú bandát lefülelte a rendőrség, a bíróság pedig börtönbe küldte őket.

Ellopva, szétzúzva, beolvasztva

Hatvan serleget ellopni nem semmi, de a lúzer tolvajokat egyrészt elkapták, másrészt a Red Bull vb-trófeáit meg sem szerezték, mert azokat máshol tárolták a betörés idején. Ellenben a sportvilág legértékesebb kupáját, a focivébé győztesének járót sikerült meglovasítani.

Miután megkerült, inkább betették a Cannon Row-i rendőrörs széfjébe a Rimet-kupát

Eredetileg a Niké istennőt ábrázoló Jules Rimet-kupa járt a vb-győztesnek (1974 óta újat használnak, ami most is „forgalomban van”), igen ám, de az 1966-os angliai vébén egy hétpróbás bűnöző, Sidney Cugulleret ellopta azt. Pontosabban már a vb előtt lenyúlta  Sidney a kupát, amit kiállítottak London központjában, elég hanyag őrizet mellett, mert hát mégis ki a fene akarná ellopni a serleget, amit mindenki ismer.

Sidney-nek csupán egy ajtózárat és egy vitrinlakatot kellett feltörnie, és máris bedughatta a ballonja alá a Rimet-kupát. A testvére viszont nem lelkesedett túlzottan a zsákmányért, azt mondta:

„a pokolba Sid, mi a faszt gondolsz, mit fogunk kezdeni vele?”

Nos, a tolvaj váltságdíjat akart, de miután rájött, hogy túl sokat kockáztat, megszabadult tőle. Egy héttel az eset után egy külvárosi utcán, a sövény alá hajítva, újságpapírba csomagolva találta meg a nyomozókutya, Pickles. Pár héttel később pedig már II. Erzsébet adta át Bobby Moore-nak, a vb-győztes angolok kapitányának. A történteket Sidney családja évtizedekkel később vallotta meg a nyomozóknak.

Az ellopott vb-trófea, a fantomgól és a legundorítóbb meccs – A vb-k legvitatottabb pillanatai

Bő két hét múlva kezdődik a 2022-es katari futball-világbajnokság. Ennek okán kétrészes cikksorozatban bemutatjuk a világbajnokságok történetének legvitatottabb pillanatait. Itt a második rész.

Így lopták el a Rimet-kupát a Westminster Central Hallból

Rosszabbul járt a Spanyol-kupa serlege, amit a Real Madrid 18 év szünet után gyűjtött be ismét 2011-ben, méghozzá a Barcelona legyőzésével. Annyira azért nem becsülték meg, legalábbis Sergio Ramos leejtette a nyitott tetejű buszon ünnepelve, hogy aztán még át is hajtson rajta a jármű.

A 2011-es Király-kupa megnyerése után így ünnepelt, és törte össze a serleget a Real Madrid
Később Ramos azzal viccelt, hogy nem ejtette el a kupát, hanem az leugrott, hogy találkozzon a rajongókkal.

Nem tudjuk, a busz kereke rajongónak számít-e, mindenesetre a  serleget azonnal pótolták, és kiállították a Real múzeumában.

Egy évvel később a Chelsea emelte a tétet, és a Bajnokok Ligája-serleget ejtették le, amikor a Stamford Bridge-en fotózkodtak vele. A nyolckilós trófea nyolc napon belül gyógyuló sérülést szenvedett csupán: letört az egyik füle, viszont azon nyomban elvitték egy londoni ékszerészhez, aki helyreállította a kárt, a klub három alkalmazottjának munkaviszonyát pedig felfüggesztették.

John Terryék a még nem leejtett BL-serleggel

Ebből a kis bakiparádéból a BL-serleg éppen kimaradt:

2014-ben a német fociválogatottnál is megsérült a vb-trófea, amit szintén megjavíttatott a szövetség, ami nyomozott is, de hihetetlen módon az alapos vizsgálat ellenére sem derült ki, ki lehetett a tettes.

A világbajnok német válogatott

A végére maradt egy drámaian hangzó, mégis nagyon szívmelengető történet. Az Ajax a 2020/21-es holland bajnokság megnyerése után egyenesen beolvasztotta a győztesnek járó salátástálat.

Miután a pandémia miatt a szurkolók nem járhattak meccsre abban a szezonban, az elköteleződésüket azzal növelték, hogy a beolvasztott serleget apró csillagok formájában szétosztották köztük.

A csillagocskák azonnal népszerűek lettek. A kiadásuktól számított néhány órán belül hatalmas volt a kereslet irántuk a különböző online piactereken, az értük kínált összeg pedig elérte az ezer eurót is.

És persze az akciónak elképesztő marketingértéke volt, 150 ország hírei közé került be, és az ötletet kiagyaló One:Nil sportügynökség szerint mintegy 12 millió euró értékű médiamegjelenést generált.

De nem mindig van ilyen összetett sztorija egy megsérülő sportkupának. Utolsónak tegyük csak be Marat Safin 2000-es barcelonai tornagyőzelméért járó serleget, aminek az illesztése csak úgy simán megadta magát:

Ez is érdekelhet:

(Fotók: Getty Images; A kiemelt fotón Sergio Ramos és Iker Casillas látható a 2011-es Király-kupa-döntő után)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Szoboszlai gólt lőtt a Tottenham ellen

Hansi Flick elégedett volt az Atlético elleni vereség után

Rangsorba állítottuk 2024 tíz legjobb futballistáját

További cikkeink a témában