Portugália gálázva jutott be a legjobb nyolc közé, a Ronaldo helyén kezdő fiatal csatár mesterhármast szerzett.

A portugál válogatott ugyan megnyerte a csoportját, de egy Dél-Korea elleni vereséggel érkezett a nyolcadöntőbe. Ez meghatározta a közhangulatot Portugáliában, egyre többet lehetett hallani, hogy Ronaldót kikövetelik a kezdőből.

A brazil-csoportból érkező Svájc ellen tehát az volt a kérdés, hogy Fernando Santos meg meri-e húzni ezt: nos, kiderült, a 68 éves szakember kemény tökű, sőt duplán az. Ronaldót a padra ültette és egy 21 éves sihedert, Gonçalo Ramost állította a helyére, de kezdőbe nevezte a 39 éves Pepét is.

Kezdőcsapatok

• Portugália: Diogo Costa – Dalot, Pepe, Rúben Dias, Guerreiro – Otavio, W. Carvalho, B. Silva – B. Fernandes, J. Félix – G. Ramos
  • Svájc: Sommer – E. Fernandes, Schär, Akanji, R. Rodriguez – Freuler, Xhaka – Shaqiri, D. Sow, Vargas – B. Embolo

És mi történt? Mindketten szereztek egy gól, mintegy mennybe emelve a szövetségi kapitányt. A fiatal Benfica-csatár a 17. percben éles szögből ballal úgy felrúgta Sommer szemei közé, hogy a rutinos kapus a kezeit alig tudta mozdítani rá.

Apró érdekesség, hogy ezzel Gonçalo Ramos több gólt szerzett (1) a világbajnokságok kieséses szakaszában 17 perc után, mint Cristiano Ronaldo 514 perc alatt (0). Aztán jött Pepe, aki befejelte Portugália második gólját.

Ő meg a valaha volt legidősebb játékos lett, aki gólt szerzett a vb kieséses szakaszában (39 éves és 283 napos). Nagyjából el is dőlt meccs, de hogy ne csak nagyjából, arról Ramos gondoskodott fordulás után.

Néhány perc múlva már a kiütésről beszélhetünk, Guerreiro gólja már K.O. közeli helyzetet idézett elő, Svájc hatalmas pofonba szaladhat bele.

Ezt enyhítette picit Akanji szépítése, egy szöglet után talált be a Man. City védője.

De nem sokáig, mert a Ronaldo helyére állított Gonçalo Ramos hamar rúgott még egyet, így más mesterhármasnál járt (az első a vb-n.) Portugália meg ötnél. És még volt húsz perc!

De mázlija volt Svájcnak, mert a portugálok ezzel már megelégedtek, elkezdtek cserélni, beállt Ronaldo is, de össze már nem törték magukat. CR persze szeretett volna gólt rúgni, próbálták is labdákkal tömni, de az igazi motiváció már hiányzott a csapatból. De aztán beállt Rafael Leão is, aki bizony képest volt még egy gyönyörű gült tekerni, így a vége tényleg K.O. lett, 6–1.

Portugália tehát kíméletlen volt, erőt demonstrált a világnak, na meg Marokkónak, amely a negyeddöntőben vár rá.

Foci-vb, nyolcaddöntő

• Portugália–Svájc 6–1
  • Gól: Gonçalo Ramos (17., 50., 67.), Pepe (33.), Guerreiro (55.), Leao (92.); ill. Akanji (58.)