Másfél hét múlva kezdődik a katari világbajnokság. A vb-t felvezető sorozatunk korábbi részeiben összeszedtük a világbajnokságok történetének vitatott pillanatait, most egy újabb összeállítással jövünk, ebben tíz ikonikus gólt és annak a történetét mutatjuk be.
Maradona Isten keze gólja
Komoly várakozás előzte meg 1986-ban az Argentína–Anglia rangadót, hiszen egyrészt az elődöntő volt a tét, másrészt a Falkland-szigeteki háború miatt komoly feszültség volt a két ország között. Arra azonban valószínűleg senki sem számított, hogy a világbajnokságok történetének legemlékezetesebb góljai közül kettő is ezen a meccsen fog megszületni, és mindkettőt Diego Maradona szerzi.
A meccs 51. percében Maradona megszerezte a vezetést az argentin válogatottnak, azzal a góllal, amelyet később Isten keze gólként ismert meg a sporttörténelem. Az alacsony argentin tízes fejjel talált be az angolok kapujába, legalábbis ezt gondolta a játékvezető, rajta kívül viszont a futballisták és a nézők is úgy látták, hogy Maradona kézzel ért a labdába. Így is történt, de gólt megadta a bíró, Maradona a meccs után azt mondta, hogy „Maradona fejével és Isten kezével született a gól”.
Az évszázad gólja Maradonától
Négy perccel a fentebb említett gól után ismét Maradona volt a főszereplő, de most már nem csalás után talált be, hanem bebizonyította a páratlan tehetségét. A félpályánál megkapta a labdát, kicselezett minden az útjába kerülő angolt, majd a kapuba talált. Megszerezte azt a szólógólt, amit később csak az évszázad találataként emlegettek.
A 17 éves Pelé svédek elleni gólja
1958-ban ismerte meg a világ Edson Arantes do Nascimentót, azaz Pelét, aki az egész világbajnokság legfiatalabb játékosa volt, és végül a legnagyobb sztárja lett a tornának. A franciák elleni elődöntőben mesterhármast szerzett, a svédek elleni fináléban kétszer talált be, az 55. percben szerezte karrierje talán legemlékezetesebb gólját. Az érkező beadást előbb mellel levette, majd kiosztott egy esernyőnyelt, az akciót végül egy lapos, erős és pontos lövéssel zárta. A tornára ismeretlen srácként érkezett, néhány héttel később viszont már hősként tért haza Brazíliába.
Carlos Alberto az 1970-es világbajnoki döntőben
Az 1970-es brazil válogatott minden idők egyik legkiemelkedőbb nemzeti csapata volt. A világbajnoki döntőben Olaszországgal játszottak Peléék, és Mexikóvárosban 107 ezer néző előtt gyakorlatilag kiütötték európai ellenfelüket. Ennek a döntőnek a híres gólja Carlos Alberto 86. percben szerzett találata. A szépen felépített támadás végén Peléhez került a labda, aki úgy passzolt az érkező Carlos Albertónak, hogy oda sem nézett, a legendás védő futtából találta el a labdát, ami laposan csapódott az olasz kapuba.
Ronaldinho szabadrúgásgólja az angolok ellen
A 2002-es világbajnokságon a nyolc között az angolokkal játszottak a brazilok. Michael Owen góljával Anglia került előnybe, Rivaldo góljával egyenlítettek később a brazilok. A meccs 50. percében aztán olyan történt, ami azóta is felejthetetlen és a vb-k történetének egyik ikonikus pillanata. A mindig mosolygós Ronaldinho az egész világot, de leginkább David Seamant lepte meg, amikor beadás helyett kapura ívelt, és átemelte az angol kapust. Később évekig téma volt, hogy mennyire volt tudatos Ronaldinho mozdulata. Nemrég egy interjúban azt mondta, kapura akart lőni, de inkább a rövidet célozta, nem a hosszút, vagyis a szerencsefaktor is közrejátszott. Persze ez nem vesz el semmit a gól szépségéből.
Bergkamp három érintéses csodája Argentína ellen
Bergkamp generációjának egyik legtechnikásabb, legzseniálisabb futballistája volt, szenzációs gólokat szerzett az Arsenalban és a holland válogatottban is. Az egyik legemlékezetesebbet az 1998-as világbajnoki negyeddöntőben Argentína ellen. 1–1-es állásnál a 90. percben De Boer hosszan előrevágta a labdát, Bergkamp előbb egy finom mozdulattal levette, egy másikkal megverte a védőjét, a harmadikkal pedig külsővel kilőtte a hosszút. Később azt nyilatkozta, ez volt karrierje legszebb gólja, úgy fogalmazott, hogy tökéletes meccs nincs, de ez a mozdulatsor az volt.
Zidane profi karrierjének utolsó gólja
A lista egyetlen tizenegyesgólja, de milyen tizenegyes volt? A 2006-os világbajnokság döntője volt Zinédine Zidane profi karrierjének utolsó meccse, csapatkapitányként lehetett volna másodszor is világbajnok Zizou, de végül a Materazzi elleni fejesével és kiállításával volt kénytelen lezárni a pályafutását. Pedig a meccs a lehető legjobban indult a franciák és Zidane számára, a hetedik percben tizenegyest kapott Franciaország. Természetesen Zidane állt a labda mögé, elegánsan panenkázott az elvetődő Buffon felett a kapufára, innen pattant a labda a gólvonalon túlra.
Van Persie fejese 2014-ben a spanyolok ellen
A spanyol válogatott úgy érkezett a 2014-es brazíliai világbajnokságra, hogy megnyerte az előző világbajnokságot és az előző két Európa-bajnokságot, az első két csoportmeccs után azonban már biztos volt, hogy Iniestáék nem védik meg a címüket. Pedig az első csoportmeccs, a Hollandia elleni rangadó még jól indult a spanyoloknak, hiszen a 27. percben Xabi Alonso góljával megszerezték a vezetést. Ezután azonban elkezdődött a spanyol rémálom, a hollandok ötöt rúgtak, kiütötték a papíron a világ legjobbjának tartott válogatottját. Ennek a meccsnek és az egész tornának az egyik legemlékezetesebb gólja Robin van Persie csukafejese. Blind előreívelt labdájára tökéletesen érkezett a védőit lerázó holland támadó, majd vetődve 15 méterről a mozdulni sem bíró Casillas kapujába fejelt.
Giovanni Van Bronckhorst bombagólja Uruguay ellen 2010-ben
A 2010-es dél-afrikai világbajnokság elődöntőjében a torna meglepetéscsapata, Uruguay azzal a Hollandiával játszott, amely majdnem 30 év után próbált bejutni egy újabb vb-döntőbe. Az ötgólos meccset végül 3–2-re a hollandok nyerték, a döntőben viszont kikaptak Spanyolországtól. De maradjunk az elődöntőnél és annak is a 18. percénél, amikor Giovanni van Bronckhorst olyan távolságról és olyan szögből próbálkozott kapura lövéssel, ami teljesen meglepte az uruguayi védőket és a kapust, Muslerát is. A lövés ráadásul nem akármilyen volt, a hollandok csapatkapitánya tökéletesen találta el a labdát, ami a kapufát is érintve csapódott az uruguayi kapuba.
Maxi Rodríguez Mexikó elleni gólja 2006-ban
A németországi világbajnokság volt Messi első vb-je, de ezen a tornán még nem volt alapembere az albicelestének. A 16 között Mexikóval játszott szoros, nem túl látványos meccset az argentin válogatott. 90 perc után 1–1-et mutatott az eredményjelző, következett a hosszabbítás, amelyet végül Maxi Rodríguez óriási gólja döntött el. A Messitől induló támadás során Riquelme és Sorín is labdába ért, utóbbi váltott oldalt és találta meg Maxi Rodríguezt. A szélső először mellel levette a labdát, majd kapásból a vetődő kapus felett a hosszúba bombázott.
Ez is érdekelhet:
(Fotó: Getty Images)