Mit tegyen az ember, ha a felfokozott év végi hangulat után azzal szembesül, megfogadott valamit, ami jelen pillanatban elérhetetlennek tűnik? Összegyűjtöttünk néhány tippet, ami segít abban, hogy az egészségünkkel kapcsolatos célok közelebbinek, az akadályok kisebbeknek tűnjenek. Ez néha nem könnyű dolog, hiszen a hatás nem látszik azonnal, és az egészséget csak akkor tudja értékelni az ember, ha már eltűnt – a lényeg azonban az, hogy tegyünk érte, még ha néha nehéz is.

A huszonegynapos szabály

Ahogy gyermekként megtanultunk biciklizni, számítógépezni, teniszezni és olvasni, ugyanúgy megtaníthatjuk magunkat egy-egy új cselekvéssorra, ami kimozdítja életünket a mostani kerékvágásból. Bizonyított tény ugyanis, hogy az emberi agynak huszonegy napra van szüksége ahhoz, hogy szokásaink közé iktasson egy-egy új dolgot. Aki például arra szeretné rászoktatni magát, hogy több folyadékot igyon, az huszonegy napon át vigyen magával vizet a munkahelyére, a kirándulásra, bárhová, ahová megy: az agyunk ennyi idő alatt hozzászokik ehhez, és a huszonkettedik naptól már hiányérzetet jelez majd, ha elfelejtenénk inni. Aki hasizmait szeretné elővarázsolni, minden nap ugyanannyi felülést végezzen, lehetőleg ugyanabban az időpontban, beleépítve a mozgást a napirendjébe. A legfontosabb, hogy ez nem húsz- vagy tizenegy-mínusz kétnapos szabály: a három hetet szigorúan végig kell csinálni, és elölről kezdeni a huszonegy nap számlálását, ha véletlenül megszakítottuk a folyamatot. Az agyat nem lehet becsapni!

Tedd tisztába a lelked!

Mielőtt belevágnánk a nagy hadműveletbe, üljünk le, szánjunk arra egy-két órát, hogy átgondoljunk néhány dolgot. Először is azt, hogy tulajdonképpen miért is akarjuk elérni azt, amit megfogadtunk. Nekünk fontos vagy csak a megfelelési kényszer hajt? A barátnőnk erősködik, hogy ideje lefogynunk, mert a Ryan Reynolds is mennyivel szexibb, vagy mi érezzük úgy, hogy nem vagyunk csúcsformában? Ha a cél nem belőlünk fakad, akkor egyrészt sokkal kisebb lelkesedéssel fogunk küzdeni érte – másrészt pedig nem fog valódi örömet okozni a megvalósulása sem. Ha minket nem zavar a súlyunk, az agyunk nem érti majd, miért nem a habos süteményt választjuk a zöldség helyett, és utálni fogjuk a fogyókúra minden percét. A siker egyik legfontosabb alapvetése a vágy – ha valaki csak azért szeretne rászokni a futásra, mert minden haverja jár, jobb, ha olyan célt talál e helyett, amiért szívből tud küzdeni, és nem csak az irigység vagy a szégyenérzet hajtja. Az ugyanis csak egy darabig elegendő üzemanyag.

Lépésenként a cél felé

Legyen szó némi súlyfelesleg leadásáról vagy egy betegség leküzdéséről, a mennyiségek (akár súly, akár pénz vagy egyéb), riasztónak tűnhetnek, és sokakat eltántoríthatnak az áhított cél elérésétől. A megoldás egyszerű: be kell osztani a teendőket. Mennyi pénzt kell félretenned havonta ahhoz, hogy kondibérletet vegyél? Mennyit szeretnél leadni, s mindezt mennyi idő alatt tervezed? Fogj egy naptárat, papírt és tollat, és tervezd meg pontosan, hogyan szeretnél eljutni a célodig, és mit kell tenned mindezért. Ezután bontsd le hónapokra, hetekre, napokra a kérdéses időszakot, és oszd be úgy a teendőket, hogy erőlködés nélkül képes legyél teljesíteni a kitűzött részcélokat. Ha tizenötödikén kapsz fizetést, ne elsejére írd be, hogy félreraksz tízezer forintot az új táplálékkiegészítődre: nem fog menni, a sikertelenség pedig negatív érzéseket kelt benned a vágyott dologgal kapcsolatban. Az a két hét senkinek sem fog fájni, úgyhogy tervezz inkább ésszerűen. (Figyelem! Ez nem egyenlő a halasztgatással!)

Tedd valóságossá!

Álmodozni szép és jó, de önmagában semmit se ér. Sokkal hasznosabb, ha kézzel foghatóvá (vagy legalábbis elképzelhetővé) teszed azt, amit el szeretnél érni. Ha úgy érzed, kövér vagy (vagy épp ellenkezőleg, ideje kicsit felszedni, hogy ne légy Crouch), keress elő egy régi fotót, amelyen még szerinted rendben volt a súlyod, tedd egy olyan mellé, ami a mostani állapotodat tükrözi – gondold át, hogy amit akarsz, az egyszer már valóság volt, tehát bármikor az lehet a jövőben is. Ha ellenben olyan tettre készülsz, ami példátlan volt (életedben először akarsz lefogyni vagy hízni, mondjuk), keress képet olyan testalkatról, amilyenre vágysz (és ami reális, ez fontos!), és magyarázd meg magadnak, hogy igenis képes vagy elérni azt. Ugyanez működik a kisebb céloknál is: próbáld fel az áhított ruhadarabot: ha látod magadon, mennyit és honnan kellene leadnod, hogy jól nézz ki benne, jobban motivál majd (vagy kiderül, hogy mindenképpen bénán fog állni, és megkönnyebbülsz, hogy mást is vehetsz az árából). Ha betegségből szeretnél gyógyulni, fénymásold le a diagnózist, tedd jól látható helyre, és húzd át vastag filccel, majd írd rá, hogy meggyógyultam.

Ne fogd a pénzre!

Sokan azzal hárítanak, ha a tehetetlenségük kerül szóba, hogy nem engedhetik meg maguknak a drága edzőruhákat, eszközöket, bérletet, étrendkiegészítőket. Ez sajnos bizonyos mértékben igaz, de aki akar, az talál megoldást, ha el akar érni valamit. Gondoltál már arra, hogy sima PET-palackokkal is lehet súlyzózni? Egy-egy zsugor ásványvíz csak pár száz forint (ha megiszod és újratöltöd, duplán megéri), és pompás súlyzóid vannak belőle! Felülni, fekvőtámaszozni nem csak a konditeremben lehet, és senki nem tiltja meg neked, hogy tévézés közben néhány lábemelést végezz!

Az egészség szempontjából pedig az ember sokszor éppen a legapróbb dolgokról feledkezik el. Szinte mindegy, milyen betegséggel küzdesz, a napi négy liter tiszta folyadék szinte létkérdés – vajon te megiszod? Bármi is a bajod, hidd el, ha hidratálod a szervezeted, örömmel szolgálja majd a gyógyulásodat. Ismered az almás mondást, nem? Vezesd be a napi egy almát, kerüld el az orvost, és számold ki, hogy heti három-négyszáz forintból eléred, hogy az egészségpénztáras pénzedet profi táplálékkiegészítőkre is költheted. Elég, ha kiszámolod, mennyivel olcsóbb egy otthon elkészített reggeli egy, az úton vett péksüteménynél – és mennyit fogyhatsz vele! Csökkentsd csak eggyel a napi kávéadagod, szívj el minden héten egy kicsivel kevesebb cigit – ezekkel mind csak spórolhatsz, és szép lassan menetelsz az egészség felé. Ne keress kifogásokat! Ahogy a mondás tartja: nem akarásnak nyögés a vége.

Jutalmazd meg magad!

A fenti példák analógiáján továbbhaladva: ha leszoksz a cigiről, irtó sokat spórolsz. Végy belőle magadnak valami olyat, ami boldoggá tesz (lehetőleg ne alkoholt…), fizesd be magad egy utazásra, vegyél egy nagyobb tévét, amin meccset nézhetsz majd – a lényeg, hogy érezd, az egészségre, fittségre való törekvés nem csupa lemondással jár, sőt! Dupla haszon! Minden leadott vagy felszedett kiló után szervezz egy kis ünnepséget: lehet ez egy jó szám meghallgatása léggitározással, egy új könyv vagy egy mozis randi a csajoddal, a fő, hogy érezd, haladsz, és nemsokára el is éred, amit szeretnél. Ez tartja benned majd a lelket az úton, és elfeledteti azt, hogy tulajdonképp hosszú folyamat közepén jársz. Elég, ha egyik ünnepléstől a másikig tekintesz előre, és csak valahol mélyen az agyadban tárolod a végcélt, így nem riaszt el a feladat komolysága.

Zárd ki a környezeted!

Anyukád szajkózza, hogy „á, fiam, te már sose fogysz le”? A barátnőd hisztizik, hogy nem lehet veled megjelenni társaságban, mert úgy nézel ki, mint egy disznó? Nyilvánvaló, hogy semmi szükséged nincs a negatív külső ingerekre. Hacsak nem vagy olyan erős, hogy némi daccal átfordítod a fitymáló megjegyzéseket, és motivációt kovácsolsz belőlük, a legjobb, amit tehetsz, hogy tudomást sem veszel róluk. A te életed, a te céljaid – ha nem segítenek az elérésükben, hátráltatni sincs joguk.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

Itt az a Xiaomi, ami szembeszáll a csúcstelefonokkal

További cikkeink a témában