Hogy képben legyél a nyári foci Eb-vel kapcsolatban, bemutatjuk a résztvevő válogatottakat. Görögország

Már egymás után a harmadik Európa-bajnokságra jut ki Görögország labdarúgó-válogatottja - 2004-ben mindenki megdöbbenésére tökéletesen esélytelenül megnyerték a tornát, négy éve viszont három vereséggel távoztak Ausztriából. Mindkét kontinensviadalon a jó öreg Otto Rehhagel vezette a hellén nemzeti válogatott, ám 2010 nyarán elváltak a német szakember és a görög szövetség útjai. Jelenleg a portugál Fernando Santos dirigálja a kék-fehéreket, és eddig nem lehet rá panasz.

Érthetően a mai napig a nyolc évvel ezelőtti sikerek fényében sütkéreznek a görögök, szegényeknek azóta sem a futballpályán, sem az életben nem volt túl sok sikerélményük. (Mostanában a női vízilabda-válogatottat éltetik, akik vb-t nyertek 2011-ben!) De a válságot vélhetően mi is valamivel könnyebben élnénk meg, ha vissza tudnánk gondolni arra a pillanatra, amikor Gera Zoli befejeli a győztes gólt a portugálok elleni Eb-döntőben... A helléneknek is ez jut, ugyanis azóta sem válogatott, sem klub szinten nem értek el eredményt, ráadásul a bunda is alaposan behálózta a görög futballt. Bár természetesen minden relatív, így a sikeresség is, hiszen mégiscsak ott voltak a legutóbbi kontinenstornán is, mi ezért összetennénk két apró, remegő kezünket. Az már más kérdés, hogy ott viszont a svédek, az oroszok és a későbbi győztes spanyol válogatott is viszonylag könnyedén legyőzte őket.

A 2011-12-es gárda az F jelű selejtezőcsoportból jutott ki az Európa-bajnokságra, mégpedig veretlenül! Ez remekül hangzik, de jó tudni, hogy az egy szem horvátokon kívül elég harmatos volt a hatos, ahová kerültek, így aztán a veretlenség ellenére is csak két pontot vertek rá a kockásmezesekre. A két sorsdöntő összecsapást viszont tökéletesen lehozták Karaguniszék, Zágrábban egy 0-0-val egy pontot, Pireuszban pedig 2-0-val három pontot szereztek egyetlen ellenfelük ellen. A tíz meccset hét győzelemmel és három remivel zárták és mindössze 5 gólt kaptak! Ezzel elkerülték a pótselejtezőt is. Remekül összerakott együttesről van tehát szó, kiválóan záró védelemmel.

A sorozatban kiemelkedő egyéni teljesítmény nem volt, de a görög válogatott mindig is az egységről, a harcosságról, a kiegyensúlyozottságról és a stabilitásról volt híres. Három játékos lőtt egynél több gólt, vagyis kettőt,  a 21 éves középpályás, Jannisz Fetfacidisz, a 20 éves védő, Kiriakosz Papadopulosz és a szintén hátvéd Vaszilisz Toroszidisz.

A-csoport

Lengyelország
Görögország
Oroszország
Csehország

A híresebb támadók, mint például az Európa-bajnok Hariszteasz, vagy épp az egykori Bundesliga-gólkirály, Gekasz egy-egy gólt találtak csak. A nyolc évvel ezelőtti sikercsapatból az említett Hariszteaszon kívül Karagunisz és Kacuranisz tagja még a keretnek, utóbbi kettő vélhetően ott lesz a júniusi tornán is. A jelenlegi keret sem fiatal, az új hullám legnagyobb ígérete a Panathinaikosz középpályása, Szotirisz Ninisz, aki válogatott debütálásán, 2008-ban Ciprus ellen rögtön gólt rúgott.

Az Eb-n a házigazda Lengyelország, valamint Oroszország és Csehország lesz az ellenfelük, nem nagy rizikó kimondani, hogy Fortuna, vagy jelen esetben inkább Tükhé istennő ismét erősen szorította a délkelet-európaiak kezét, ennél nehéz lett volna könnyebb csoportot összeállítani.

Görögország programja az Eb-n

  • június 8. 18:00 Lengyelország–Görögország - Nemzeti Stadion, Varsó; player-tipp: 50-50%
  • június 12. 18:00 Görögország–Csehország - Városi Stadion, Wrocław; player-tipp: 45-55%
  • június 16. 20:45 Görögország–Oroszország - Nemzeti Stadion, Varsó; player-tipp: 30-70%

Nézd meg a görög válogatott Eb-mezét!
Ha szeretnél fogadni a haverokkal a meccsekre, előbb tájékozódj az esélyekről!

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A legjobb barátaid: a kutyád, és ez a talpbetét

Hoppá! Már a Liverpool is árgus szemekkel figyeli Kerkezt

Az év egyik legnagyobb dupla védését mutatta be az Eb-győztes kapus

További cikkeink a témában