A Nagy Vörös Folt a Jupiter, sőt, az egész Naprendszer legnagyobb vihara, egy hatalmas, nagynyomású anticiklon, amelyet már a 17. században is megfigyeltek a csillagászok, az átmérője pedig akkora, mint az egész Földé.

Azonban vannak további érdekes viharok is a Jupiteren, amelyek kialakulásukért a bolygó mágneses mezője felelős, amely húszezerszer erősebb a földinél. A Hubble űrteleszkóp új megfigyelései szerint a Föld-méretű sötét ködök a gázbolygó déli északi pólusa körül alakultak ki,

a kutatók szerint ezek a képződmények nem kémiai reakciók, hanem örvénylő légköri folyamatok eredményei, amelyeket a mágneses mező, az ionoszféra és az Io hold vulkanikus anyagának kölcsönhatása okoz.

A megfigyelések rámutatnak arra, hogy a Jupiter különböző rétegei és rendszerei szorosan összekapcsolódnak, és ezek tanulmányozása segíthet jobban megérteni más bolygók működését is. Az eredményeket az OPAL projekt keretében, 2015 és 2022 között gyűjtött adatok alapján publikálták a Nature Astronomy folyóiratban.

Ezek is érdekelhetnek:

Letérítettek egy kínai űrhajót a Föld körüli pályáról, majd a légkör felé irányították

A Tiencsou–7 teherűrhajót január 17-én bocsátották fel a Vencsang űrközpontból egy Hosszú Menetelés–7 rakéta segítségével.

Chilei tudósok lefotóztak egy csillagot, amely hamarosan felrobbanhat

Vörös szuperóriásunk a szomszédos törpegalaxisban, a Nagy Magellán-felhőben éldegélte méltóságteljes és igen hosszúra nyúlt életét.

(Forrás: IFL Science)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Spórolj időt és pénzt a wigo-val, Budapesten belül vagy kívül!

Miért nem tengervízzel oltják Los Angelest, ha már fogytán az édesvíz, és ott a Csendes-óceán a közelben?

Egy biztonsági kamera felvette, ahogy egy meteorit becsapódik egy családi ház kertjébe

További cikkeink a témában
Nincs időm sportolni, de le akarok fogyni gyorsan! Hogy lehet ezt?
Hirdetés