A magyar tudomány múltját, jelenét és jövőjét közérthető módon bemutató, ingyenes tudomány-népszerűsítő programokkal indul a Tudományos Expó csütörtökön a Szépművészeti Múzeumban.

A Semmelweis Egyetem Így neveld az őssejtedet! című programja például a sejtbiológia világába kalauzolva megmutatja, hogyan válogathatók és fejleszthetők az őssejtek.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem bemutatója a hétköznapok technológiáját hozza közelebb: a mobiltelefonok mérési lehetőségeit mutatja be, amelyek új távlatokat nyithatnak a hordozható technológiák terén.

A Pécsi Tudományegyetem a finommotorika fejlesztésének egyedi módszerét mutatja be a húsvéti tojás festésén keresztül. Interaktív foglalkozásuk a kézügyesség és a precízió fontosságára hívja fel a figyelmet játékos módon.

A Hun-Ren Szegedi Biológiai Kutatóközpont az orvostudományt és a biológiai kutatásokat középpontba állítva különleges bemutatót tart a gyümölcslégy szerepéről az orvoslásban.

Az élő mikroszkópos és videós prezentációk segítségével a látogatók testközelből ismerkedhetnek meg a modern biológia csodáival.

Az érdeklődők emellett a tudomány és az innováció aktuális kérdéseivel foglalkozó kerekasztal-beszélgetéseken is részt vehetnek, valamint az éghajlatváltozás és a klímavédelem, a zöld jövő témája is kiemelt figyelmet kap.

De lesz szó a borászat fejlesztésében felmerülő tudományos szempontokról, vagy a mesterséges intelligencia által felvetett etikai kérdésekről, hogy miként működhet együtt ember és gép felelősségteljes módon.

Egy másik pedig beszélgetés az antibiotikumokkal szembeni ellenállóképesség növekedését és annak hatásait járja körül.

Mindhárom napon több egyetem és kutatóintézet is kiállításokkal várja az érdeklődőket, akik egyebek mellett bepillanthatnak a lézerek varázslatos világába, megismerhetnek innovatív VR-eszközöket, illetve tanulmányozhatják az okosvárosok koncepcióját és a precíziós mezőgazdaság izgalmas technológiáit is.

Ezek is érdekelhetnek:

Mesterségesintelligencia-alapú algoritmusok is segíthetnek a kisbolygók keresésében

Az MI alapú programok sokkal pontosabban és sokkal gyorsabban ki tudják szűrni a kisbolygókat, mint a korábbi klasszikus szoftverek.

Biogázüzemekben vizsgálták az antibiotikum-rezisztenciához köthető gének előfordulását

Az ember által alkalmazott antibiotikumokkal párhuzamosan egyre nő az antibiotikumokkal szemben ellenálló, patogén mikrobák által jelentett veszély is.

Több száz millióan számolhatnak hallásvesztéssel az egészségtelen zenehallgatási szokásaik miatt

Ezek közül az egyik gyakori probléma a fülzúgás (tinnitus), amely egy életen át is megkeserítheti az ember életét.

(Forrás: MTI; fotók: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés