Kicsit bajban lennénk, ha a becsapódás kevesebb mint öt éven belül következne be.

A NASA földközeli objektumokat nyomon követő Bolygóvédelmi Koordinációs Hivatalának vezetője, Lindley Johnson elárulta, mi lenne a protokoll, ha a Föld közvetlen veszélyben lenne egy világvégét jelentő aszteroidabecsapódás miatt.

A földközeli objektumok (Near-Earth Object, NEO) közé tartozik minden olyan objektum, ami a Föld ~50 millió kilométeres körzetében belül keresztezi a bolygónk pályáját – ez nagyjából a Föld és a Nap távolságának körülbelül egyharmada. A Bolygóvédelmi Koordinációs Hivatal szerint több mint 34 ezer különböző méretű ilyen aszteroidát észleltek azóta, hogy a NASA nagyjából három évtizede elkezdte keresni és nyomon követni a bolygónkra potenciálisan veszélyes űrkőzeteket.

Így nézne ki az események sorozata, ha Johnsonnak és csapatának figyelmeztetnie kellene az embereket egy olyan földközeli objektumra, ami komoly veszélyt jelent a Föld lakóira:

  • A csillagászok észlelik a világpusztító aszteroidát.
  • A NASA együttműködést kezdeményez a csillagászok nemzetközi aszteroidafigyelmeztető hálózatával (IAWN).
  • A hálózat véleményezteti a felfedezést a csillagászokkal, hogy pontos döntést hozhassanak arról, valóban veszélyt jelent-e az objektum a Földre és az emberiségre.
  • Amennyiben veszélyesnek találják, a NASA kiadja a figyelmeztető felhívást.
  • Ha az aszteroida az Egyesült Államokat veszélyezteti, akkor a NASA első körben a Fehér Házzal veszi fel a kapcsolatot, ha más országot fenyeget a becsapódás, akkor az ENSZ Világűr Hivatalát értesíti elsőként, hogy az értesítse a többi országot.
  • A vezetők/döntéshozók pedig a lehető legtöbb csatornán tájékoztatják a lakosságot a várható katasztrófáról – például televíziós műsorokon keresztül és mobiltelefonos értesítésekkel.

Az egyik bolygóvédelmi stratégia az lenne, hogy egy aszteroida-eltérítő űrszondát vezetnének neki az űrkőzetnek, hogy letérítsék a pályájáról – 2022-ben már tesztelték is ezt a rendszert:

Ezt látta az aszteroidába csapódó bolygóvédelmi űrszonda az utolsó pillanatokban

22 ezer km/órás sebességgel csapódott bele a kisbolygóba a Földtől nagyjából 11 millió kilométerre.

Johnson elárulta, ha a becsapódás kevesebb mint öt éven belül következne be, a NASA nem lenne felkészülve egy eltérítő küldetés indítására, ebben az esetben rakétát vagy más fegyvert vetnének be az aszteroida megsemmisítésére vagy a pályájáról való letérítésére. Szerencsére az IAWN éles szemmel figyeli a földközeli objektumok állapotát, így nagyon valószínűtlen, hogy öt évnél kevesebb időnk lenne a figyelmeztetés kiadására.

(Forrás: Daily Mail, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Felvételen, ahogy egy galaxis elszívja egy másik galaxis anyagát

Csak ritkán tudnak ilyen felvételt készíteni.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A Hubble belenézett egy szörnyetegként tomboló fekete lyuk torkába, és ezt látta

Kiderült, hogy a karácsonyi dalok káros hatással vannak a mentális egészségünkre

Péntek 13 – vajon miért tartjuk szerencsétlennek ezt a napot?

További cikkeink a témában
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Hirdetés