Nem mi mondjuk, hanem a tudomány.

Elgondolkodtál már azon, melyik mai élőlény áll legközelebb popkultúra egyik legismertebb dinoszauruszának számító Tyrannosaurus rexhez? Garantáltan meglepődsz, ugyanis

a tudomány szerint a csirke a T-rex legközelebbi élő rokona.

2008-ban egy kutatócsoport igazi szenzációval állt elő: egy 68 millió éves dinoszauruszcsontból sikerült kivonniuk egy kollagén nevű fehérjét. Ez már önmagában is hatalmas felfedezés volt, hiszen korábban úgy gondolták, hogy ilyen régi fehérjék nem maradhatnak fenn. A kollagént tömegspektrométerrel vizsgálták meg, és összehasonlították élő állatok molekuláris adataival. Az eredmények alapján felállított „családfa” pedig azt mutatta, hogy a T-rex fehérjéi leginkább a csirkék és a struccok kollagénjéhez hasonlítanak – sokkal inkább, mint a nagyon dinoszauruszosnak tűnő krokodilokéhoz.

Igen, a csirke a T-rex rokona

A kutatók több különböző módszert is alkalmaztak, de mind ugyanarra a következtetésre jutott: a madarak, különösen a csirkék, meglepően közel állnak a T-rexhez – a vizsgálatok több mint 90%-os bizonyossággal igazolták a madarak és a dinoszauruszok közötti szoros rokonságot.

Bár az anatómiai hasonlóságok és a csontvázak alapján már korábban is gyanították, hogy a madarak és a dinoszauruszok közeli rokonok lehetnek, ez volt az első olyan konkrét bizonyíték, amely ezt szinte kétséget kizáróan alátámasztotta.

(Forrás: IFL Science, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Ezért nevezik New Yorkot Nagy Almának

New York városát gyakran emlegetik „Big Apple”, azaz a „Nagy Alma” néven, de vajon honnan jött ez a becenév?

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A Braun újdonsága minden más eszközt feleslegessé tesz, amivel korábban a testszőrzeted reguláztad

Nyár, aperitivo, dolce vita Budapesten

Okos autók, makacs sofőrök – így viszonyulnak a magyarok az újabb technológiákhoz

További cikkeink a témában
A nyár titkos karmesterei nélkül nincs biztonságos repülés
Hirdetés