Az Egyesült Államokban található.
Képzelj el egy várost, ami minden évben a semmiből születik, majd teljes lángokban áll, hogy nyom nélkül eltűnjön – ez a hely nem más, mint a Burning Man fesztivál ideiglenes városa, a Black Rock City. A Nevada államban található sivatagban évente felépülő város egy hétig áll, és olyan művészeti, zenei és önkifejezési központtá válik, amit – talán nem túlzás – lehetetlen egyetlen fesztiválhoz is hasonlítani.
A rendezvény legismertebb látványelemei az óriási szobrok és installációk, melyek nagy részét végül elégetik
A Burning Man gyökerei 1986-ig nyúlnak vissza, amikor San Franciscó-i Baker Beachen néhány barát egy óriási, két és fél méteres bábut égetett el a nyári napfordulón – innen is a név: Burning Man, azaz égő ember. A fesztivál gyorsan kinőtte magát, ma már több mint hetvenezer ember gyűlik össze, hogy részt vegyen ezen a különleges rituálén, aminek 1990-től már a nevadai Black Rock City ad otthont.
Ezt azt ideiglenes, nomád jellegű várost/fesztivált a résztvevők, vagy ahogyan nevezik őket, a burnerek maguk építik fel, és maguk is tüntetik el. Itt nincs pénzforgalom, ugyanis ajándékozás és cserekereskedelem működik, valamint önkéntes munkára épít, tehát minden olyanra, ami teljesen szembemegy a modern világ anyagi értékeivel, és újraértelmezi, mit jelent a közösség. Vannak, akik szerint ez az egész a hippikultúra modern verziója.
Természetesen ez a fesztivál sincs ingyen, és pontosan innen jön az ellentmondás az antikapitalista alapelveket hirdető eseménnyel kapcsolatban. A BBC egy 2023-as cikkében Tessa Velázquez fesztiválozó elmondta, milyen anyagi vonzatai vannak a Burning Mannek:
- 575 dollár a belépő, ami a kezelési költségekkel és postázással együtt 700 dollár,
- 1500 dollár egy többekkel közösen bérelt lakóautó, ahol megszállt a fesztivál ideje alatt,
- 400 dollárt a tábori hozzájárulásra, ami tartalmazta az olyan közösen használt forrásokat, mint az élelem, víz, árnyékoló struktúrák és egy áramfejlesztő,
- és mindezek mellett ott van még az utazás, illetve a jelmezek költsége is.
Ettől függetlenül a Burning Man annak a helynek tűnik, ahol az emberek levetkőzik mindennapi szerepeiket, és úgy fejezik ki magukat, ahogy máshol nem tennék vagy nem tehetik.
(Forrás: Burning Man, BBC, USA Today, Aljazeera, Wikipédia, fotó: Getty Images, Wikimedia, Panoramio, Unsplash / Obie Fernandez, Sasha Matveeva, Jeremy Bishop, Juan Carlos Ramirez, Adam Hornyak)
Ez is érdekelhet: