Mintegy 200 atombomba erejével tört ki, a törmelék és hamu pedig több mint 40 kilométer magasra jutott fel a légkörbe.

Egy új-zélandi kutatók vezette kutatócsoport friss eredményei szerint a valaha mért legnagyobb volt a januárban Tonga mellett történt vulkánkitörés.

Döbbenetes műholdfelvételen a szökőárt okozó, hatalmas erejű víz alatti vulkánkitörés

Tongától mindössze 65 kilométerre történt, de a tőle több mint 800 kilométerre lévő Fidzsi-szigeteken is lehetett hallani.

A Hunga Tonga-Hunga Ha’apai vulkán a tengerfenekén tört ki mintegy 200 atombomba erejével. A kitörés okozta cunami a csendes-óceáni királyságban házakat pusztított el, de a tenger fenekén húzódó kommunikációs kábelekben is kárt tett, hetekre elzárva Tongát a külvilágtól, ami az áldozatoknak nyújtandó segítséget is késleltette.

Az új-zélandi víz- és légköri kutatásokat folytató intézet részletes tanulmánya szerint a vulkánkitörés csaknem tíz köbkilométernyi anyagot lövellt ki, a vulkáni törmelék és hamu pedig több mint 40 kilométer magasra jutott fel a légkörbe. Kevin Mackay tengergeológus kiemelte, hogy

a kitörés rekordmagasságot ért el, az első olyan kitörés volt, amelynek törmeléke elérte a mezoszférát*.

*A mezoszféra a felszíntől számítva 50-80/85 km-ig terjedő levegőréteg, aminek legfelső rétege a Föld légkörének a leghidegebb része (a hőmérséklet −120 °C-ig süllyed).

A tongai vulkánkitörést az 1883-as indonéziai Krakatau-katasztrófához hasonlították, ami annak idején tízezrek halálát okozta. Mint Mackay kifejtette: az a különbség, hogy most egy vízalatti vulkán tört ki, és részben ez okozta a szökőárat.

Magyarországot is elérte a 17 ezer kilométerre lévő, hatalmas erejű víz alatti vulkánkitörés

A légköri nyomáshullám körbeérte a Földet, vagyis a Föld minden egyes pontján érzékelték a tongai vulkánkitörést.

A kutatók azt is felfedezték, hogy a vulkán krátere most 700 méterrel mélyebb, mint volt. A kitörés lávából, vulkáni hamuból és gázokból álló 1000 Celsius-fokos hőmérsékletű és óránkénti 700 kilométeres sebességű áramlatai mintegy 80 kilométeres távolságra juttatták el a tengerfenéken a vulkánból származó törmeléket. De Emily Lane, a kutatócsoport egyik vezető tudósa szerint ez a halálos áramlat akár száz kilométerre is eljuthatott.

(Forrás: MTI, fotó: NASA /NOAA / NESDIS / STAR )

Ez is érdekelhet:

Nyomasztó fotó készült a Földről 1,4 millió kilométeres távolságból

Ennyire magányos hangulatában talán még nem is láttuk a Földet.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Zöld akkumulátort fejlesztenek Bécsben

Összedőlt egy 2,5 kilométeres baltimore-i híd, miután nekiment egy konténerszállító hajó

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés