A 2023-as év két fiziológiai és orvosi Nobel-díjasa, Karikó Katalin és Drew Weissman mellett a világ több más vezető mRNS-kutatója is részt vesz azon a tudományos konferencián, melyet a Novo Nordisk Alapítvány támogatásával rendeznek novemberben a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE).

Karikó Katalin a tanácskozást bemutató csütörtöki sajtótájékoztatón felidézte, 2022 tavaszán nyerte el a dán gyógyszergyár, a Novo Nordisk alapítványának elismerését kutatótársával, Drew Weissmannal, a Pennsylvania Egyetem professzorával, valamint Ugur Sahinnal és Özlem Türecivel, a BionTech két vezetőjével. Az európai orvosbiológiai kutatásokat ösztönző kitüntetéshez 5 millió dán korona (mintegy 265 millió forint) támogatás járt.

Ennek rá eső részét Karikó Katalin az SZTE-nek ajánlotta fel. A mintegy 66 millió forintot állatház építésére fordítják, amely kivitelezése már el is kezdődött.

Az alapítvány támogatja egy-egy tudományos tanácskozás megszervezését is a kutatók anyaintézményében. Az SZTE-n a tudományos konferenciát november 7-én és 8-án rendezik meg.

Karikó Katalin, aki Drew Weissmannal együtt elnyerte a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat 2023-ban

A tanácskozáson Karikó Katalin és Drew Weissman mellett előadást tart a BioNTech vezérigazgatója, Ugur Sahin is.

Rajtuk kívül további 13 vezető mRNS-kutató érkezik Szegedre Nagy-Britanniából, az Amerikai Egyesült Államokból, Franciaországból, Belgiumból, Svédországból, Lengyelországból, Svájcból és magyarországi egyetemekről.

Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese kifejtette, a szakemberek beszámolnak majd arról, milyen további lehetőségek rejlenek az mRNS-technológiában. Az előadások nemcsak a vakcinák fejlesztését érintik majd, hanem más orvosbiológiai területeket is – mondta a professzor, aki példaként az idegei sérülések regeneratív terápiáját említette.

A személyes találkozás lehetővé teszi, hogy közvetlen kapcsolat alakulhat ki így a területen dolgozó magyar kutatók és a világ vezető tudósai között. A konferencia előadásainak témái az immunológiától egészen a nanobiológiáig terjednek, és szó esik arról is, a módosított mRNS-molekulák miként juttathatók be a leghatékonyabban a szervezetbe.

Ezek is érdekelhetnek:

A lézerfizika kiemelkedő eredményeinek állítottak emléket Szegeden

Szegedre érkezett Anne L'Huillier Nobel-díjas fizikus, a Lundi Egyetem Atomfizika Tanszékének professzora, aki az attoszekundumos szimpózium díszvendégeként tartott előadást.

Hatékony nyelvi modell kialakításán dolgoznak szegedi kutatók

Berend Gábor az eljárás első eredményeit 2020-ban publikálta, míg a nagy AI-cégek csak a közelmúltban kezdték el nyelvi modelljeik fogalmi hierarchiáját hasonló módszerrel feltérképezni.

Speciálisan kifejlesztett mezőgazdasági növényekből bányásznak nikkelt az akkumulátorokhoz

Lehetőleg ne járjunk ezekre a földekre csipegetni vagy legelészni.

(Forrás: Szegedi Tudományegyetem)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés