Akár egy egyszerű binokulár is elég lehet hozzá!

Az objektumot március 18-án Nakamura Judzsi japán csillagász fedezte fel egy 135 milliméteres teleobjektívvel, 9,6 magnitúdós látszó fényességnél. A beszámoló szerint négy nappal korábban még semmilyen, 13 magnitúdónál fényesebb objektum nem volt látható azon a helyen.

Március 20-án viszont már 8 magnitúdósra fényesedett, amit már egy egyszerű, 50 milliméteres binokulárral is meg lehetett nézni. Másnapra a Nova Cassiopeiae 2021 meg is kapta állandó jelölését V1405 Cas néven.

A fényerejét rövid idő alatt sokszorosára, akár többszázezerszeresére növelő, majd fokozatosan visszahalványuló változócsillag a Cassiopeia csillagkép csillagokban gazdag nyugati részén található.

A csillagkép, így a felfedezett objektum is, egész éjszaka megfigyelhető az égbolton. Legmagasabban késő este és virradat előtt látható.

Mint kifejtik, a klasszikus nóvák, mint amilyen a V1405 Cas is, olyan szoros kettőscsillagok, amelyeknek egyik tagja egy kompakt fehér törpecsillag, a másik pedig vagy egy Naphoz hasonló fősorozati csillag, vagy egy vörös óriáscsillag. A fehér törpe erős gravitációja hidrogént szív el kísérőjétől, az átkerült gáz pedig akkréciós korongot képez a fehér törpe körül.

Egy egyébként halvány csillag fényessége ilyenkor ötven-százezerszeresére nő órák alatt. A nóvák általában felfényesednek, halványulnak, gyakran újra felfényesednek.

MTI; kiemelt kép: illusztráció/Getty Images

Ez is érdekelhet:

Dupla jubileumot ünneplünk a magyar repüléstörténetben

A Maszovletre és egy könyv születésére emlékezünk.

Nem nagy ügy egy izzócsere? 450 méter magasban azért nem egyszerű

Csak egy izzót cserélt ki, de minden tiszteletünk az övé.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Ezzel a rejtett beállítással felgyorsíthatod az androidos telefonod

További cikkeink a témában