Itt egy tökéletes példa arra, hogy az ember által az űrbe küldött objektumok mennyire jelentősen megnehezítik a valóban veszélyes aszteroidák felismerését és az ellenük való védekezésre irányuló erőfeszítéseket.

Néhány napja az asztronómia világában kisebb riadalmat okozott egy téves riasztás, amikor a Harvard-Smithsonian asztrofizikai központ kutatói egy földközeli aszteroida felfedezéséről számoltak be. A 2018 CN41 néven regisztrált égitest első ránézésre izgalmasnak és egyben ijesztőnek tűnt, hiszen mindössze 240 ezer kilométerre közelítette meg bolygónkat, vagyis még a Holdnál is közelebb haladt el mellettünk – a NASA egyébként minden olyan objektumot potenciálisan veszélyesnek tart, amely 9 millió kilométernél közelebb kerül a Földhöz.

Azonban alig 17 órával a felfedezés után törölték az ominózus űrkőzetet a nyilvántartásból, kiderült ugyanis, hogy

nem egy aszteroidát, hanem Elon Musk 2018-ban fellőtt Tesla Roadsterét azonosították, ami a Falcon Heavy rakéta első tesztrepülésén indítottak el Nap körüli pályára.

Bár a helyzet gyorsan tisztázódott, az eset egyértelműen rávilágított egy komoly problémára: az ember által az űrbe küldött objektumok (mint például űrszondák, rakétafokozatokat vagy éppen egy Tesla) jelentősen megnehezítik a valóban veszélyes aszteroidák felismerését és az ellenük való védekezésre irányuló erőfeszítéseket. Ráadásul az egyre szaporodó ellenőrizetlen űreszközök és tárgyak nemcsak az aszteroidák megfigyelését nehezítik meg, de hatalmas összegeket is felemészthetnek, ha téves küldetésekre vagy hibás tanulmányokra fordítjuk az erőforrásokat.

Szakértők szerint ez a probléma a jövőben tovább súlyosbodhat, ahogy egyre több nemzet és magánvállalat merészkedik a Holdra és azon túlra. Az űrverseny új szakaszában nemcsak a technológiai fejlődés, hanem a szabályozás is kulcsfontosságú, hogy az űrkutatás és a bolygónk védelme ne fulladjon káoszba.

(Forrás: Astronomy, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Elmozdult a Föld mágneses pólusa

Ez hatással van a navigációs rendszerekre, így pedig az olyan alkalmazásokra is, mint a Waze vagy a Google Térkép.

Végre tényleg kitűzhetnek egy lobogó zászlót a Holdon

Elektromágneses technológiával tervezték meg úgy, hogy mozogni tudjon.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így ápold a bőröd, hogy a téli hónapokban is jól nézz ki

A világ minden nagyobb nyelvét érteni fogod ezzel a fordító fülhallgatóval

Egy halott galaxisból érkezett titokzatos jel borítja fel a csillagászati elméleteket

További cikkeink a témában