Annyi felesleges hőt termelnek a gyárak, az adatközpontok és más épületek, amivel Európa majdnem teljes fűtését és meleg víz ellátását megoldhatnánk.
Szakértők szerint a hulladékhő a világ legnagyobb kihasználatlan erőforrása – közölte a Danfoss energetikai óriásvállalatra hivatkozva a World Economic Forum. A cég úgy számol, hogy
Európában évente 2860 Terawattóra hőmennyiség megy pocsékba. Ez majdnem annyi, mint a térség teljes hő- és meleg víz igénye.
(Egy TWh egymillió Megawattórának felel meg.)
Az elpazarolt hő nagy része ipari forrásokból származik (adatközpontokból, gyárakból, szupermarketekből), és nagy része már most meglévő technológiákkal, például hőszivattyúval is hasznosítható. Ha ezt nagyobb léptékben tennénk meg, akkor
- csökkenne a CO2-kibocsátás
- lejjebb mennének az energiaárak
- és jövőbiztosabb épületeink lennének.
Egy egyszerű megoldás, ha a gyárkémény füstjét hőszivattyú segítségével újrahasznosítják, és az adott gyár fűtését és meleg víz-ellátását fedezik vele, de környékbeli lakóépületek fűtése is megoldható ezzel a módszerrel.
Ne hidd, hogy puszta gondolatkísérlet az egész: több európai pilot projektben már működik a módszer, például a berlini metró hője hamarosan egy közeli irodaépületet fűt majd, míg a madridi Severo Ochoa Kórház gépészetének hője a helyi távfűtésbe segít majd be.
Nem kérdés, hogy az energiahatékonyság a klímaváltozás fékezését, a karbonkibocsátás csökkentését, és az energiaárak féken tartását is segíti.
(Forrás: World Economic Forum, fejléckép: Barcelona éjjel, Unsplash, illusztráció)
Ez is érdekelhet: