De létezik, mégpedig 260 fényévre a Földtől.
Az Európai Űrügynökségtől (ESA) lehet tudni, hogy az eddig ismert legfényesebb bolygó a Naprendszerünkön kívülről és egyben az eddig ismert univerzum legfényesebb tükre az LTT9779b nevű exoplanéta.
A perzselően forró, helyenként 2000 Celsius-fokos égitest ugyanis a csillagából ráeső fény 80%-át veri vissza
– csak összehasonlításképpen: a vastag felhőréteggel rendelkező Vénusz esetében ez 75%, míg a Földnél ez 30% –,
ez pedig úgy lehetséges, hogy fényvisszaverő, fémből (például titánból) és szilikátból álló felhőkkel veszi magát körül, ezek ugye a homok és az üveg alapjai.
Can you spot your reflection in this exoplanet??
Our @ESA_CHEOPS mission has spotted an ultra-hot planet outside of our Solar System which is covered by reflective clouds of metal, making it the shiniest exoplanet ever found.
? https://t.co/nr72NkzwLk pic.twitter.com/lu7fVxuOP4
— ESA (@esa) July 10, 2023
A 2020-ban felfedezett, a Földtől 260 fényévre elhelyezkedő, körülbelül Neptunusz-méretű exobolygó azonban nemcsak a csillogása miatt érdekes, hanem azért is, mert az úgynevezett Neptunusz-sivatagban található, ami egy olyan régió a csillagok közelében, ahol elvileg nem létezhetnének a Neptunuszhoz hasonló méretű planéták. Ez a terület ugyanis nagyon erős sugárzást kap a csillagától, ezért az itt található bolygók nem képesek megtartani légkörüket, ami így elpárolog, és csak a kőzetmag marad vissza.
A csillagászok feltételezése szerint viszont az LTT9779b esetében a fémfelhők akadályozhatják meg, hogy a bolygó légköre teljesen elpárologjon.
Az ESA szerint a bolygók többsége a csillagából érkező fény pusztán kis részét veri vissza: vagy azért, mert a légkörük sok fényt elnyel, vagy azért, mert sötét és érdes a felszínük. Kivételt képeznek a fagyott jégvilágok és a Vénuszhoz hasonló, fényvisszaverő felhőréteggel rendelkező bolygók.
(Forrás: ESA, MTI, fotó: ESA)
Ez is érdekelhet: