Ezzel a sebességgel Budapestről alig több mint egy másodperc alatt jutnánk el Reykjavíkba és három másodperc alatt New Yorkba.
Az amerikai Cornell Egyetem kutatói felfedeztek egy olyan fehér törpecsillagot, ami elképesztő sebességgel száguld át a Tejútrendszeren, ugyanis
a J0927–6335 jelű csillag utazási sebessége 2285 km/másodperc, ami azt jelenti, hogy óránként 8 226 000 km-t tesz meg
– ezzel a sebességgel Budapestről alig több mint egy másodperc alatt jutnánk el Reykjavíkba és három másodperc alatt New Yorkba –, nem meglepő módon ez az eddigi leggyorsabb csillag, amit sikerült észlelni.
Bizonyos szempontból vannak ennél gyorsabb csillagok, a Tejútrendszer közepén található Saggittarius A* nevű szupermasszív fekete lyuk körül keringő S0–2 csillag a pályája egy pontján elérheti akár a 4 000 km/másodperces, azaz az egészen hihetetlennek tűnő 14 400 000 km/órás sebességet is, ugyanakkor az átlagsebessége a J0927–6335 jelű ellátott csillagnál lassabb.
De hogyan érhetett el ekkora sebességet? A D6 (dynamically driven doubly-degenerate double detonation) jelenség következtében, amikor két fehér törpe kering egymás körül, és a pár egyik tagja anyagot szív el a társától. Egy bizonyos küszöbérték felett azonban ez a fehér törpe túl masszívvá válik ahhoz, hogy a hője ellensúlyozza a gravitációját, ekkor összeomlik és felrobban (Ia típusú szupernóva), aminek a lökése rendkívüli sebességre gyorsítja.
(Forrás: IFLScience, HVG, fotó: NASA/ESA)
Ez is érdekelhet: