Egy lakásnyi területen épített Marsot az Európai Űrügynökség Bolygórobotikai Laboratóriuma, de ezt nem csak az Ügynökség kutatói használhatják.

Így néz ki felülnézetből az Európai Űrügynökség (ESA) Mars-makettje. A sziklás környezetet a különböző bolygójárók prototípusainak kipróbálására tervezték.

A stúdió hivatalosan a hollandiai Noordwijkban található ESTEC műszaki központjának Bolygórobotikai Laboratóriumához (Planetary Robotics Laboratory) tartozik, ahol a tesztpályát egyszerűen csak „a Mars-udvar” becenéven emlegetik.

A 9x9 méteres, homokkal, különböző kavicsokkal és sziklákkal teli négyzetet a bolygójárók mozgásának és navigációjának, illetve a kerekek és más mechanizmusok vonóerejének felmérésére használják, és a közeljövőben

precíziós kamerák és érzékelők segítségével végzett tesztekkel ellenőrzik, hogy ezek az elemek hogyan működnek együtt a gyakorlatban.

A Bolygórobotikai Laboratórium része az ESA több mint 35, az űrtechnika minden aspektusára összpontosító laboratóriumának, amelyek az európai tagállamok vállalatai számára is hozzáférhetők, ahogy persze az ESA-projekteknek is.

A holland vonal ismeretében az egyik legutóbbi Mars-cikkünk címe elég áthallásos lett:

Elugrunk a Marsra egy kis anyagért

Utat nyithat az emberes Mars-missziók előtt az Európai Űrügynökség küldetése.

...de ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában