A NASA marsjárója, a Spirit egy olyan kőzetre bukkant a vörös bolygón, amilyet a Földön is találni.
A Spirit (MER-A) az amerikai Mars Exploration Rover program első robotja volt, amelyet a NASA 2003-ban küldött a Marsra, a Guszev-kráter belsejébe. A program másik marsjárója az Opportunity (MER-B). A két robot tudományos célja a Mars felszínének kémiai és fizikai vizsgálata volt, elsősorban abból a szempontból, hogy a talaj tartalmazott-e vizet valamikor, illetve ez a víz alkalmas volt-e valamilyen életforma fenntartására.
Mindkét leszállóhelyet úgy választották ki, hogy az addigi felvételek alapján ezeken a területeken látszódott a hajdani felszíni víz nyoma.
A két marsjárót hivatalosan 90 napos élettartamra tervezték, mivel a kutatók eredeti feltételezése szerint ennyi idő múlva a napelem-táblákra ülepedő por miatt nem juthatnak több energiához. Nem számoltak azonban a Mars légköri aktivitásával, ami folyamatosan megtisztította a napelemtáblákat. Így a Spirit 2010-ig képes volt az adatok továbbítására, ami váratlan sikernek számított. 2010. március 22-én a robottal megszakadt a kapcsolat.
Bár a rover már nem működik, még most is új eredménnyel szolgált a tudomány számára.
Az Arizonai Állami Egyetem kutatói szerint a Spirit által régebb, valamint a marsi munkáját tavaly megkezdő Perseverance által megfigyelt különös sziklák egy óriási ősi kalderából származó, katasztrofális robbanások eredménye. Az egy kráterhez hasonló horpadály a bolygófelszínen található, amely vulkánkitörés következtében keletkezett.
A Marson egykor erős volt a vulkáni tevékenység, de az nem volt egyértelmű, hogy ezek a lerakódások hogyan keletkeztek: ezeket okozhatta a köpenyből feltörő magma, egy aszteroida becsapódása, de akár egy lávafolyam is. Ezek a lerakódások ignimbritben gazdagok, amely egy vulkánkitörések során kilökődő, piroklasztikus anyagból keletkező kőzet. A Spirit mikroszkópja készített képet még rég egy ilyen kőzetről, és az nagyban hasonlított a földi kőzet összetételére.
A tudósok szerint ez azt jelenti, hogy a marsi kőzet egy ősi, kataklizmikus vulkánkitörés eredményeként jött létre.
Ezek is érdekelhetnek:
(Forrás: IFL Science, HVG; fotók: fantáziarajzok a Marsról, Getty Images)