Majd lemerült a koronájába.
Az Amerikai Geofizikai Unió (AGU) konferenciáján bejelentették, hogy
„megérintette” a Napot a NASA Parker Solar Probe elnevezésű űrszondája, és belemerült a csillag koronájába
– ez a Nap légkörének ritka és kiterjedt legkülső része, ahol a hőmérséklet meghaladja a 500 ezer Celsius-fokot.
Mindez nem most történt, csakhogy az adatok néhány hónap alatt érkeztek be, és további hónapok teltek el az esemény megerősítéséig.
We’ve touched the Sun! ☀️
Announced today at #AGU21, NASA’s Parker Solar Probe has officially become the first spacecraft to fly through the Sun’s outer atmosphere, or corona.
Learn more: https://t.co/PuvczKHVxI pic.twitter.com/CuJQ2UMymi
— NASA Goddard (@NASAGoddard) December 14, 2021
A 2018-ban útnak indított Parker Solar Probe első alkalommal 13 millió kilométerre volt a Nap középpontjától, mikor keresztezte a Nap atmoszférája és az onnan kifelé tartó napszél közötti bizonytalan határvonalat. Az űrszonda már legalább háromszor lépett ki- és be a napkoronába, a szakértők szerint pedig minden alkalommal zökkenőmentes volt az áthaladása.
Az első és legdrámaibb alkalommal körülbelül öt óráig volt lent a Parker Solar Probe, ami ugyan nem hangzik nagy dolognak, de a napszonda olyan gyorsan mozgott, hogy hatalmas távolságot tett meg ez alatt az idő alatt, ugyanis több mint 100 km/másodperces sebességgel száguldott.
A szondától kapott adatok segíthetnek a napszél eredetének megértésében, valamit abban, hogyan hevül fel és lökődik ki az űrbe. Mivel a Napnak nincs szilárd felszíne, az események a koronában zajlanak. A mágnesesen intenzív régió közeli vizsgálata segíthet jobban megérteni a napkorona működését, ami azért is fontos, mert a napkitörések hatással vannak a földi életre is – útja során a napszonda egyre közelebb kerül a Naphoz, és egyre mélyebbre merül a koronába, egészen a 2025-ös utolsó köréig.
(Forrás: NASA, fotó: NASA)
Ez is érdekelhet: