Robotok, digitális ikrek és persze MI minden mennyiségben – hogyan formálja a technológiai fejlődés az építőipart?

Az építőipar elég erősen technológia-orientált szektor, és mivel a technológia szédítő ütemben fejlődik, érdemes megnézni, hogyan alakíthatja át az építőipart a közeljövőben. Az építőiparral foglalkozó YouTube-csatorna, a B1M öt trendet emelt ki.

  1. Mesterséges Intelligencia – Az orvoslástól az autóiparig mindenhol használják az MI-t, az építőiparban elsősorban a látványtervek készítésénél, de egyre inkább a szerkezetek tervezésénél is – olyannyira, hogy a Zaha Hadid Architects 3D modelleket is készített egy-egy koncepcióból. Néhány algoritmust a szerkezetek optimalizálására terveztek, míg a Sanghai Towernél a tervezés hatékonyságát gépi tanulás segítette.
  2. Digitális együttműködésBluebeam Revu, Cloud and Studio – két eszköz, ami a digitális együttműködést segíti. A sokszor kaotikus építkezéseket felhőbe töltött dokumentumokkal segíti, így a legapróbb módosítás is valós időben jelenik meg az építészirodától kezdve a generálkivitelezőn át az egyszerű munkásokig mindenkinél. Szóval több száz kinyomtatott tervrajz helyett egyetlen forrás van, ami lényegesen egyszerűsíti a folyamatokat,
  3. 3D-nyomtatás – Nem vadiúj technológia, de az építkezéseken nem nyert polgárjogot – mostanáig. Jelenleg nagyjából két hétig tart, amíg egy ház alapszerkezetét kinyomtatják, és akkor már csak az ajtókat, ablakokat és a tetőt kell hozzáadni. Mivel nem szükséges hozzá nagyszámú személyzet, a 3D-nyomtatás negyedével olcsóbb a hagyományos építési módoknál, és ez a különbség a bérek emelkedésével csak tovább nő majd. És a technológia gyorsan fejlődik, elég arra gondolni, hogy a texasi Icon céget – amely normálisan a Földön épít 3D-nyomtatott házakat – bízta meg a NASA a Holdra szánt lakóhelyek nyomtatásával. Az első ilyen kapszula 2030-ban készülhet el a Holdon.
  4. Robotika – Szárnyaló infláció, munkaerőhiány – ezekre a termelékenységi mutatók javítása lehet a válasz. A 3D-nyomtatás mellett a robotika és az automatizáció is gyorsan fejlődik, gondoljunk a csarnokokban rendkívül gyorsan és precízen összeszerelt előregyártott épületelemekre, amelyeket aztán már könnyedén telepítenek a helyszínen. És miért telepítsék emberek, ha erre robotok is képesek? Feltétlenül nézd meg a Boston Dynamics Atlas robotját a videón, 3:20-tól! Nemcsak a cipelésről és a bérek csökkentéséről van szó – ezek a robotok olyan helyeken is dolgozhatnak, ahol az embereknek túl veszélyes lenne. Említsük meg az ausztrál FBR céget is, amelynek robotja képes négy nap alatt megépíteni egy téglaházat.
  5. Digitális ikrek – A technológiai fejlődés a környezetszennyezés csökkentésében is segíthet, amire szükség is van az egyik legnagyobb szennyezőnek számító építőiparban. A digitális ikrek – amelyekből akár komplett várost is lehet modellezni – az épületek tervezésében és üzemeltetésében is használható, csökkentheti az energiafogyasztást és a hulladéktermelést.

(Forrás: B1M, fotó: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

Szalmából, kenderből, vályogból építhetjük a nagyvárosokat a közeljövőben

Áttörés jöhet el a környezettudatos építőanyagok felhasználásánál: a szalma már a mainstream kapujában kopogtat, és lassan az a kérdés, miért nem terjedt el eddig?

Így használták a digitális technikát Európa legmagasabb felhőkarcolójához

A Varsó Torony építésénél 150-en használtak egy szoftvert, ami gyorsabbá és olcsóbbá tette az építkezést.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Barbárság vagy értékmentés ennek a kidobott gitárnak a felújítása?

További cikkeink a témában