A robbanás fénye még a bolygónkról is látható lesz majd, állítólag olyan fényes lesz, mint a telihold nappal.
Az élete vége felé jár egy fényes, vörös szuperóriás csillag a Földtől mindössze ~650-750 fényévre. Az égboltunk és az Orion csillagkép egyik legfényesebb csillagának számító Betelgeuze kozmikus értelemben véve hamarosan – százezer-egymillió év múlva, más kutatások szerint viszont akár már néhány évtizeden belül – szupernóvává* válhat.
*A szupernóva ugye a Napnál nagyobb tömegű csillag végső, nagy robbanása, amely során a csillag ledobja a külső rétegét, ilyenkor pedig a pusztulófélben lévő csillag fényessége rövid időre még az otthonául szolgáló galaxis fényét is felülmúlja.
Bár a Betelgeuze viszonylag közel van a Földhöz, így is biztonságos távolságban vagyunk tőle, ugyanakkor a jövőben biztosan bekövetkező robbanásának a fénye még a bolygónkról is látható lesz majd – állítólag olyan fényes lesz, mint a telihold nappal:
Betelgeuse is a red supergiant star that’s expected to go supernova at any time. Perhaps it has already exploded and we’re just waiting to see the light. When it does happen though, the supernova will be as bright as the full moon during daytime! pic.twitter.com/rITH3PesjQ
— FarLife (@FarLife1) April 29, 2024
(Forrás: IFL Science, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: