Ez a kozmikus szörny az egyik legnagyobb fekete lyuk, amit valaha sikerült észlelni.

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Player Google News oldalán is! Foci-vb 2026
Kövesd velünk a vb legfontosabb pillanatait!

A Durhami Egyetem kutatói – a gravitációs lencseként ismert jelenséget alkalmazva – találtak (a Földtől mintegy 2,7 milliárd fényévre található Abell 1201 galaxishalmaz közepén) egy, a Nap tömegénél körülbelül 30 milliárdszor nagyobb, ultramasszív fekete lyukat*, és a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society tudományos folyóiratban közzétett felfedezésükről úgy írnak, hogy

„az egyik legnagyobb fekete lyuk, amit valaha sikerült észlelni”.

*Az ultramasszív fekete lyukak a világegyetem legnagyobb tömegű objektumai (a Nap tömegének 10-40 milliárdszorosai), ritkák, és eredetük pedig máig nem világos a szakértők számára. Egyesek úgy vélik, hogy hatalmas galaxisok extrém egyesüléséből jöttek létre évmilliárdokkal ezelőtt, amikor az univerzum még fiatal volt.

(Forrás: The Guardian, fotó: NASA)

Ez is érdekelhet:

Földön kívüli tárgy darabjai lehetnek a Csendes-óceán fenekén, expedíciót indítanak hozzá

Az már biztos, hogy a Naprendszeren kívülről érkezhetett az objektum.

Találtak egy Mount Everest-méretű aktív vulkánt a Vénuszon, és ez fontos jelentőséggel bír

Egy harminc évvel ezelőtt megsemmisült űrszondának köszönhető a felfedezés.

Itt állíthatod be, hogy a Player az elsők között legyen a Google keresőben
Támogatott és ajánlott tartalmaink

A meccsnézés utáni rendrakást erre az ügyes takarítógépre bíztuk

A Hold körüli infrastruktúra egyik alapkövét rakhatja le egy magyar vállalat

Ez a srác talált egy 20 éves, összetört laptopot a szemétdombon, és újraépítette

További cikkeink a témában
A Player kérdése: Szerinted melyik válogatott lesz a világbajnok?
32% Argentína
21% Franciaország
14% Spanyolország
10% Anglia
0% Brazília
23% Egy másik válogatott
Így tapasztalhatjuk meg az igazán autentikus élményeket Horvátország minden régiójában
Hirdetés