Még ma is rejtély számunkra az óceánok mélyének világa.

Az évek során számos furcsa zaj hallatszott az óceán mélyéből, amelyekre nem sikerült pontos magyarázatot találniuk a kutatóknak. Az egyik ilyen például a titokzatos „bloop” volt: amit először 1997-ben észlelte az amerikai Nemzeti Légkör- és Óceánkutató Hivatala (NOAA).

Ezt a furcsa, ultraalacsony frekvenciájú hangot a Csendes-óceán déli részén rögzítették, és annyit sikerült megállapítani róla a kutatóknak, hogy a zaj összhangban volt azzal a hullámhosszal, amely akkor keletkezett, amikor óriási jéghegyek repednek.

Akadnak azonban olyan titokzatos hangok, amelyekre az évtizedek során semmilyen magyarázatot nem sikerült találni: 2016-ban kutatók egy alkonyatkor és hajnalban előforduló furcsa zúgást rögzítettek:

Erről először úgy gondolták, hogy a táplálékért úszkáló mélytengeri élőlények „vacsorahangja” lehet, ám a zaj 200-1000 méteres mélységből érkezett, vagyis olyan régióból, ahol korlátozottak a táplálékforrások.

1991-ben több másodpercig tartó, keskeny sávú hangok sorozatából álló zajt rögzítették a kutatók a Csendes-óceánban, amely tavasszal és ősszel érte el a csúcspontját – a szakértőknek nem sikerült megállapítaniuk a zajok eredetét, de úgy feltételezik, hogy vulkáni tevékenység közeléből származhatott:

(Forrás: IFL Science, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Egy idegen objektum érte el a Földet, és ez ellentmond annak, amit a Naprendszer kialakulásáról gondoltunk

„Minél jobban megértjük, annál inkább tisztázódik az is, hogy mire volt szükség az élet kialakulásához.”

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így engedd be a dzsungelt az otthonodba

Megtaláltuk a rollert, ami végre az, amit kerestünk – A Boardy biztonságos, gyönyörű, és minden terepen használható

És te tudod, milyen anyagból készülnek a bankjegyek?

További cikkeink a témában